Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Praktyka mediacji rodzinnej - część I 11-KRK-R2Z-022
Ćwiczenia (C) semestr zimowy 2015/2016

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 25
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Wybrane strony z następującej literatury: A. Gójska, V. Huryn „Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych”, Warszawa 2007; J. Strzebinczyk „Prawo rodzinne”, Warszawa 2013; H. Przybyła-Basista „Mediacje rodzinne w konflikcie rozwodowym. Gotowość i opór małżonków a efektywność procesu mediacji”, Katowice 2006; H. Ciepła „Nowelizacje kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z komentarzem”, Warszawa 2010.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena z ćwiczeń – wystawiona na podstawie: a) oceny z kolokwium pisemnego (składającego się z 6-10 pytań otwartych); b) obecności i uczestnictwa w ćwiczeniach; c) przeprowadzonej symulacji (w oparciu o rzeczywisty przypadek mediacji z praktyki mediatora rodzinnego przeprowadzenie symulacji mediacji obejmującej wybrane etapy postępowania mediacyjnego)

Zakres tematów:

Przebieg działań przygotowawczych do mediacji: sposoby zgłoszenia stron, zadania związane z przygotowaniem procesu mediacyjnego, zadania mediatora w pierwszym, bezpośrednim kontakcie, wiarygodność instytucjonalna i proceduralna, monolog mediatora; wstępne wystąpienia stron, rozmowy na osobności: cele etapu, techniki komunikacyjne przydatne na tym etapie; tworzenie planu mediacji; docieranie do potrzeb interesów stron leżących u podstaw prezentowanych stanowisk stron, złożoność motywów przystąpienia stron do mediacji, pomocne techniki, kryteria oceny rozwiązań (BATNA, WATNA); praca nad rozwiązaniami, strategie stosowane przez mediatora; spisywanie ugody, porozumienia, analiza przykładowych ugód końcowych i porozumień pod kątem funkcjonalności i zgodności z prawem; regulacje dotyczące mediacji w polskim Kodeksie Prawa Cywilnego; pozycja i rola mediatora; przebieg postępowania mediacyjnego w aspekcie prawnym; wykonywanie i egzekucja ugody zawartej przed mediatorem, koszty mediacji, wynagrodzenia, koszty pracy mediatora; przepisy szczególne dotyczące mediacji w sprawach rodzinnych

Metody dydaktyczne:

Jak w opisie modułu

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Janina Miazgowicz 32/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.