Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo ochrony środowiska 07-PR-NM-POS
Wykład (W) semestr letni 2017/2018

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 20
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin
Literatura:

Literatura obowiązkowa:

A. Lipiński: Prawne podstawy ochrony środowiska. Warszawa 2010.

Literatura uzupełniająca:

1. M. Górski (red.): Prawo ochrony środowiska. Warszawa 2014

2. J. Stelmasiak (red.) Prawo ochrony środowiska. Warszawa 2010.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin obejmuje zagadnienia omawiane na wykładzie oraz zlecone studentom do opracowania w ramach pracy własnej.

Na pierwszym wykładzie studenci otrzymują szczegółowe informacje o sposobie przeprowadzenia egzaminu. Pierwszy termin egzaminu, odbywa się zawsze w trakcie sesji egzaminacyjnej.

Egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej. Egzamin rozpoczyna omówienie przez egzaminatora zasad jego przeprowadzenia. Następnie studenci są dzieleni na grupy i otrzymują pytania, na które udzielają odpowiedzi. Podczas egzaminu studentowi nie wolno korzystać z żadnych pomocy.

Przykładowe pytania:

1. Omów źródła prawa ochrony środowiska

2. Scharakteryzuj zasady prawa ochrony środowiska

3. Przybliż teoretyczny model instytucji ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć

Zakres tematów:

W ramach wykładu przedstawione zostaną w szczególności następujące zagadnienia:

1. Geneza prawa ochrony środowiska. Przedmiot i sposoby ochrony. Konstytucyjne podstawy ochrony środowiska. Źródła i zasady prawa ochrony środowiska.

2. Informacja o środowisku – jej jawność i ograniczenia. Istota i przebieg ocen oddziaływania na środowisko. Postępowanie z udziałem społeczeństwa.

3. Zagospodarowanie przestrzenne i jego rola. Sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i ich funkcje. Ustalanie warunków zagospodarowania i zabudowy terenu. Wpływ planu zagospodarowania przestrzennego na wartość nieruchomości. Szczególne zasady realizacji niektórych przedsięwzięć. Ochrona powierzchni ziemi. Rekultywacja.

4. Ochrona środowiska wodnego. Sytuacja prawna wód, korzystanie z wód, ochrona wód (powszechna, obszarowa, indywidualna). Ochrona przed powodzią, spółki wodne. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

5. Gospodarowanie geologicznymi zasobami środowiska. Sytuacja złóż kopalin. Koncesje i postępowanie koncesyjne, zasady wykonywania prac geologicznych i ich dokumentowanie, znaczenie zagospodarowania przestrzennego. Zakład górniczy – jego ruch i likwidacja. Odpowiedzialność odszkodowawcza, administracja geologiczna i nadzór górniczy.

6. Gospodarowanie zasobami przyrody ożywionej. Powszechna ochrona drzew i krzewów, gospodarka leśna. Ochrona zwierząt: humanitarna i użytkowa. Prawne formy ochrony przyrody (ochrona obszarowa, indywidualna i gatunkowa).

7. Prawo emisyjne (przeciwdziałanie zanieczyszczeniom): ochrona powietrza (decyzja emisyjna, ochrona przed niską emisją). Pozwolenie zintegrowane.

8. Ochrona przed odpadami; odpady i ich rodzaje. Reglamentacja wytwarzania odpadów. Unieszkodliwianie odpadów. Międzynarodowe przemieszczanie odpadów. Utrzymanie porządku i czystości w gminach.

9. Ochrona środowiska w działalności inwestycyjnej (obszary ograniczonego użytkowania, strefy przemysłowe, wymagania dla maszyn, urządzeń, produktów).

10. Fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (charakter prawny, zdania, źródła finansowania). Prawno – ekonomiczne instrumenty ochrony środowiska (opłaty za korzystanie ze środowiska, opłaty sankcyjne, administracyjne kary pieniężne, restrukturyzacja tych opłat i kar)

11. Administracja ochrony środowiska (rządowa, samorządowa). Organy doradcze. Zadania organizacji społecznych.

12. Niektóre rodzaje odpowiedzialności za naruszenie wymagań ochrony środowiska (administracyjna, cywilna, karna).

Metody dydaktyczne:

Wykład wyjaśnia najważniejsze pojęcia i instytucje dotyczące prawa ochrony środowiska.

Studenci przygotowują, w oparciu o wiedzę uzyskaną na wykładzie oraz korzystając z literatury przedmiotu, wskazane przez prowadzącego zagadnienia. W trakcie zajęć prowadzący stosuje metodę problemową uzupełnioną o elementy sytuacyjne

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Dobrowolski, Małgorzata Piekarska 127/140 szczegóły
2 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Dobrowolski 76/105 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)