Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Mechanizmy rozwoju roślin 01-BT-S1-1BT-29
Laboratorium (L) semestr zimowy 2020/2021

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

literatura obowiązkowa: Hejnowicz Z. 2002. Anatomia i Histogeneza Roślin Naczyniowych. Organy wegetatywne. PWN, Warszawa

Szweykowska A., Szweykowski J. 2004. Botanika (Morfologia: tom I). Rozdział: Rozmnażanie płciowe i przemiana pokoleń u roślin telomowych. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

literatura uzupełniająca: Wojtaszek P. i in. (red.). 2007. Biologia Komórki Roślinnej. cz. 2. Funkcja. PWN, Warszawa

The Arabidopsis Book (wydawnictwo on-line) i najnowsze przeglądowe artykuły naukowe dotyczące omawianych zagadnień

Metody i kryteria oceniania:

Dziewięć kolokwiów na początku lub końcu każdego ćwiczenia: kolokwia obejmują partie materiału omawiane na poprzednich ćwiczeniach (2 pytania) oraz materiał z bieżących zajęć (1 pytanie).

Każde kolokwium jest oceniane jest w skali punktowej 0-9, gdzie za każde z 3 pytań uzyskać można maksymalnie 3 punkty. Na podstawie sumy uzyskanych na kolokwium punktów wystawiana jest ocena według skali:

bdb 8,5 – 9

+db: 7,5 – 8

db: 6,5 – 7

+dst: 5,5 – 6

dst: 4,5 – 5

ndst: 0 – 4 punktów

Raport z pracy laboratoryjnej: sprawozdania składane są w formie pisemnej u prowadzącego zajęcia bezpośrednio po ich zakończeniu.

Każde sprawozdanie jest oceniane jest w skali punktowej 0 – 3, gdzie za brak sprawozdania jest 0 punktów, za sprawozdanie bez błędów merytorycznych 3 punkty, a punkty od 1 do 2 odzwierciedlają liczbę i wagę popełnionych błędów. Na podstawie sumy uzyskanych przez studenta punktów wystawiana jest ocena według skali:

bdb – 27,5 – 30

+db: 24,5 – 27

db: 21,5 – 24

+dst: 18,5 – 21

dst: 15,5 – 18

ndst: 0 – 15 punktów

Zakres tematów:

cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, rozwój gametofitu męskiego i żeńskiego, podwójne zapłodnienie, rozwój zarodka i nasion z uwzględnieniem czynników genetycznych kontrolujących wybrane procesy; rośliny modelowe badań molekularnych podstaw rozwoju roślin: Arabidopsis thaliana, Antirrhinum majus; Zea mays; analiza fenotypu mutantów Arabidopsis thaliana (efekty mutacji na różnych etapach ontogenezy, liść, korzeń, merystem apikalny pędu oraz merystem kwiatowy mutantów, efekty zaburzeń cyklu komórkowego); demonstracja metod badania wzorów ekspresji genów regulujących wzrost merystemu apikalnego pędu z wykorzystaniem genów markerowych

Metody dydaktyczne:

Praca pod nadzorem prowadzącego - wykonywanie doświadczeń na podstawie instrukcji, analiza uzyskanych wyników.

Dwa pierwsze laboratoria prowadzone będą w formie stacjonarnej (pod warunkiem, że w trakcie trwania zajęć nie dojdzie do zmiany zaleceń związanych z pandemią). Pozostałe zajęcia prowadzone będą w formie zdalnej za pośrednictwem platformy TEAMS (Office 365).

Szczegóły organizacyjne zostaną przekazane przez platformę USOSweb oraz za pośrednictwem zespołu utworzonego w ramach TEAMS.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Akcje
1 co drugi wtorek (nieparzyste), 8:00 - 10:15, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 8:00 - 10:15, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 13:00 - 15:15, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 6/6 szczegóły
2 co drugi wtorek (nieparzyste), 8:00 - 10:15, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 8:00 - 10:15, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 13:00 - 15:15, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 5/5 szczegóły
3 co drugi wtorek (nieparzyste), 10:30 - 12:45, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 10:30 - 12:45, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 15:30 - 17:45, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 5/6 szczegóły
4 co drugi wtorek (nieparzyste), 10:30 - 12:45, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 10:30 - 12:45, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 15:30 - 17:45, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 5/6 szczegóły
5 co drugi wtorek (nieparzyste), 13:00 - 15:15, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 13:00 - 15:15, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 8:00 - 10:15, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 6/5 szczegóły
6 co drugi wtorek (nieparzyste), 13:00 - 15:15, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 13:00 - 15:15, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 8:00 - 10:15, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 6/5 szczegóły
7 co drugi wtorek (nieparzyste), 15:30 - 17:45, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 15:30 - 17:45, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 10:30 - 12:45, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 6/5 szczegóły
8 co drugi wtorek (nieparzyste), 15:30 - 17:45, sala C-47
co drugi wtorek (nieparzyste), 15:30 - 17:45, sala zajęcia zdalne
co drugi wtorek (nieparzyste), 10:30 - 12:45, sala zajęcia zdalne
Joanna Elsner, Dorota Borowska-Wykręt, Agata Burian, Agnieszka Brąszewska, Ewa Robaszkiewicz, Nikolina Skowrońska, Joanna Skrzydeł 6/6 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Jagiellońska
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.