Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza deformacji powierzchni Ziemi (PF) W2-GE-S2-515
Wykład (W) semestr letni 2020/2021

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

jak w informacji o przedmiocie

Metody i kryteria oceniania:

Rozpoznanie i opisywanie osuwisk w terenie oraz na ćwiczeniach laboratoryjnych na mapie topograficznej w skali 1:10000. Oceniane jest opracowanie dokumentacji osuwisk na kartach rejestracyjnych i prezentacja opracowania.

Dokumentacje niecek osiadań na wybranym obszarze górniczym (prace terenowe). Oceniane jest prognoza deformacji górniczych. Przedstawienie referatu lub komunikatu na przykładzie deformacji terenu górniczego i osuwiskowego lub powierzchni ziemi.

Zakres tematów:

Wybrane zagadnienia analizy deformacji powierzchni Ziemi. Osuwiska w Polsce i na świecie. Charakterystyka wybranych osuwisk i instrukcja ich opracowania w SOPO. Podatność i ryzyko powstania osuwisk.

Deformacje terenu górniczego na obszarach kopalń węgla kamiennego m. in. Staszic, Murcki, Mysłowice-Wesoła, Piast i Ziemowit.

Rozpoznanie osuwisk w Beskidach: Żywieckim (Milówka) i Małym (Laski). Prezentacja metod monitoringu osuwisk w terenie przez pracowników PIG-BIP /Oddział Karpacki

Studiowanie mapy i opracowanie karty rejestracyjnej tych osuwiska oraz terenu zagrożonego ruchami masowymi. Studiowanie raportów monitoringu osuwiski ze strony PIG-PIB "geozagrożenia".

Prognozowanie deformacji górotworu i terenu górniczego na przykładach z KWK Pniówek i Zofiówka. Studium planu ruchu projektowanej Kopalni Węgla Kamiennego Brzezinka i Imielin

Metody dydaktyczne:

Przedstawianie opracowań deformacji terenu na wybranych przykładach, przygotowanych z literatury lub z internetu. Prezentacja opracowań mapy i karty osuwiska oraz niecki górniczej i/lub szkody górniczej.

Przygotowanie opracowania własnego na podstawie analizy cech osuwisk na mapie w skali 1:10000 i obserwacji terenowych w formie karty rejestracyjnej osuwiska i terenu zagrożonego ruchami masowymi zgodnie z instrukcją SOPO. Analiza mapy topograficznej i wyznaczanie terenów z prawdopodobnym osuwiskiem.

Analiza wybranych deformacji powierzchni terenu górniczego z rozpoznaniem na wybranych obszarach górniczych. Ocena wpływu niecki górniczej na środowisko. Prognozowanie osiadań i wstrząsów nad planowanymi i wybranymi pokładami węgla.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy poniedziałek, 11:30 - 13:00, sala Zajęcia zdalne
Dominik Jura 2/2 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Zdalny
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)