Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza deformacji powierzchni Ziemi (PF) W2-GE-S2-515
Laboratorium (L) semestr letni 2020/2021

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

jak w informacji z poprzednich cykli

Źródła interenetowe: strona PIG-BIP "Geozagrożenie", strony Landslide, Earthquake, hazard and prediction, volcanic activity, publikacje naukowe i książkowe

Metody i kryteria oceniania:

Przedstawianie opracowań deformacji terenu na wybranym przykładzie z literatury lub z internetu. Prezentacja opracowań mapy i karty osuwiska oraz niecki górniczej i/lub szkody górniczej. Przygotowanie opracowania własnego na podstawie analizy wybranych deformacji powierzchni terenu.

Zakres tematów:

Rodzaje naturalnych i antropogenicznych deformacji odwzorowanych i ukształtowanych na powierzchni terenu Ziemi. Przyczyny powstawania deformacji m.in.: trzęsienia, fałdowanie i uskokowanie, wulkanizm, powodzie i spływy mułowe, ruchy masowe i osuwiska. Procesy subsydencji i podnoszenie oraz dynamika zmian wybrzeży. Prognoza i analiza osiadania po wydobyciu pokładów surowców i wód podziemnych. Górnicze ruchy górotworu i powierzchni oraz składowiska odpadów mineralnych i przemieszczanie mas ziemi m.in. w kopalnia odkrywkowych.

Pomiary deformacji terenu osuwisk i niecek górniczych, m.in. uzyskane metodami: mierniczo-geologicznymi, teledetekcyjnymi z wykorzystaniem obrazów satelitarnej interferometrii radarowej oraz ich analiza i interpretacja. Naziemny skaning laserowy, lidar, GPS oraz przetwarzanie danych w opracowaniach GIS.

Metody oceny zagrożeń deformacjami powierzchni oraz sposoby ich prognozowania, zmniejszania i naprawy na terenach osuwiskowych i górniczych. Monitoring deformacji powierzchni Ziemi.

Deformacje terenu górniczego na obszarach kopalń węgla kamiennego m. in. Staszic, Murcki, Mysłowice-Wesoła, Piast i Ziemowit.

Kartowanie osuwiska w Beskidach Żywieckim (Milówka) i Małym (Laski). Rozpoznanie stabilizacji skarp w nieczynnych kamieniołomach (np. Kozy - flisz warstw lgockich).

Prognozowanie deformacji górotworu i terenu górniczego na przykładach z KWK Pniówek i Zofiówka.

Opracowanie mapy i karty dokumentacyjnej wybranego osuwiska.

Metody dydaktyczne:

Przedstawianie opracowań deformacji terenu na wybranym przykładzie z literatury lub z internetu. Prezentacja opracowań mapy i karty osuwiska oraz niecki górniczej i/lub szkody górniczej. Przygotowanie opracowania własnego na podstawie analizy wybranych deformacji powierzchni terenu.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy poniedziałek, 13:45 - 15:15, sala Zajęcia zdalne
Dominik Jura 2/2 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Zdalny
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)