Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Termodynamika techniczna i chemiczna W4-TC-S1-5-TTC
Konwersatorium (K) semestr zimowy 2021/2022

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

[1] Szargut J.: Termodynamika. PWN, Warszawa 1998.

[2] Szargut J.: Termodynamika techniczna. PWN, Warszawa 1991.

[3] Wiśniewski S.:, Termodynamika techniczna, WNT, Warszawa, 1980

[4] H. Buchowski, W. Ufnalski, Podstawy termodynamiki, WNT, Warszawa, 1998.

[5] J. Szarawara, Termodynamika chemiczna stosowana, WNT, Warszawa, 1997.

Metody i kryteria oceniania:

Kolokwium pisemne - sprawdzian pisemny weryfikujący wiedzę oraz umiejętności w rozwiązywaniu zadań i problemów z zakresu termodynamiki technicznej i chemicznej.

Na sprawdzianie pisemnym obowiązują treści ujęte w opisie zajęć oraz umiejętność zastosowania ich w zadaniach rachunkowych.

Sprawdzian pisemny. Student otrzymuje zestaw od trzech do pięciu pytań i problemów do rozwiązania. Zestaw zawiera zadania o różnym stopniu trudności, sprawdzające umiejętności rozwiązywania złożonych zagadnień problemowych, zagadnień typowych z termodynamiki technicznej i chemicznej, zastosowania podstawowych praw i pojęć oraz przedstawienia ich treści. Odpowiedź pisemna trwa 90 minut i polega na odpowiedzi na pytania oraz rozwiązaniu wszystkich zawartych w zestawie zadań.

Ocena bardzo dobra - student samodzielnie rozwiązuje zagadnienia problemowe z zakresu termodynamiki technicznej i chemicznej, wymagające korzystania z wiedzy z chemii fizycznej oraz fizyki i matematyki, nie popełnia błędów.

Ocena dobry plus - student wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania zagadnień typowych z zakresu termodynamiki technicznej i chemicznej oraz rozwiązuje zagadnienia problemowe, wymagające korzystania z wiedzy z chemii fizycznej oraz fizyki i matematyki popełniając nieliczne błędy nie wynikające z braków merytorycznych np. pomyłka w obliczeniach.

Ocena dobra - student wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania zagadnień typowych z zakresu termodynamiki technicznej i chemicznej oraz rozwiązuje zagadnienia problemowe, wymagające korzystania z wiedzy z chemii fizycznej oraz fizyki i matematyki popełniając nieliczne błędy merytoryczne

Ocena dostateczna plus - student rozumie i potrafi wyjaśnić podstawowe pojęcia, prawa fizykochemiczne oraz procesy termodynamiczne, wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania zagadnień typowych z zakresu termodynamiki technicznej i chemicznej popełniając nieliczne błędy merytoryczne oraz rachunkowe

Ocena dostateczna - student rozumie i potrafi wyjaśnić podstawowe pojęcia, prawa fizykochemiczne oraz procesy termodynamiczne, wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania zagadnień typowych z zakresu termodynamiki technicznej i chemicznej popełniając przy tym błędy

Ocena niedostateczna - student nie rozumie i nie potrafi wyjaśnić podstawowych pojęć, praw fizykochemicznych oraz procesów termodynamicznych.

Wypowiedzi/dyskusje ustne studenta nad podanym przez prowadzącego problemem z zakresu technologii chemicznej i technicznej są promowaną formą aktywności na zajęciach konwersatoryjnych.

Ocenę końcową z konwersatorium wystawia się na podstawie średniej ocen z kolokwium pisemnego (patrz wyżej) oraz z dyskusji i aktywności na zajęciach ocenianej in plus.

Aktywny udział studenta – tj. przeprowadzona i przedyskutowana z prowadzącym zajęcia oraz grupą studentów samodzielnie poprawna analiza problemu termodynamicznego daje 1pkt. Kolekcja zgromadzonych podczas semestru w sumie 3pkt podwyższa ocenę końcową z konwersatorium in plus. Np. student otrzymując końcową ocenę dobrą z konwersatorium na podstawie średnich ocen z kolokwium pisemnego, ma możliwość jej podniesienia do oceny dobry plus posiadając kolekcję zgromadzonych uprzednio 3 punktów za dyskusję.

Ocena końcowa z konwersatorium jest zatem oceną wynikową zgodnie z ważnością różnych form:

- sprawdzian pisemny,

- aktywność na zajęciach

Tak punktowana dyskusja ma wiele zalet, m.in. pozwala studentowi przejąć odpowiedzialność za proces przyswajania wiedzy. Daje ona szansę tym studentom, którzy mają kłopoty z tradycyjnym, pisemnym rozwiązaniem postawionego problemu/zadania i wolą ustnie się wypowiadać.

Zakres tematów:

Pierwsza zasada termodynamiki. Ciepło i praca związane z procesami fizycznymi i reakcjami chemicznymi. Bilansowanie energetyczne układów zamkniętych i układów otwartych.

Druga zasada termodynamiki. Entropia. Zmiany entropii towarzyszące przemianom fizycznym i reakcjom chemicznym. Energia swobodna i entalpia swobodna.

Właściwości płynów - współczynniki termoelastyczne. Pojemności cieplne.

Typowe przemiany termodynamiczne gazu doskonałego i półdoskonałego: izochora, izobara, izoterma, adiabata, politropa, dławienie. Bilanse masowe i energetyczne dla typowych przemian gazu doskonałego i mieszanin gazowych.

Relacje pVT.

Para mokra i para przegrzana. Termiczne i kaloryczne równania stanu dla pary jako gazu rzeczywistego. Tablice i wykresy parowe: T-s, h-s, log p – h.

Równania stanu – praktyczne aspekty. Przykłady powiązania termicznego równania stanu i bilansu substancji.

Spalanie całkowite i zupełne paliw stałych, ciekłych i gazowych. Bilans masowy i energetyczny spalania.

Obiegi termodynamiczne – siłowni parowej, ziębiarki, pompy ciepła. Wyznaczanie sprawności termicznych dla obiegów termodynamicznych

Metody dydaktyczne:

Ćwiczenia rachunkowe i problemowe z zakresu zagadnień przedstawionych w treściach zajęć.

Praca ze wskazaną literaturą przedmiotu obejmująca samodzielne przyswojenie wiedzy podanej na wykładzie oraz rozwiązywanie wskazanych przez prowadzącego problemów obliczeniowych i problemowych.

Dyskusja - ocena wiedzy zdobytej na wykładach oraz w czasie samodzielnej pracy z podręcznikiem.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy poniedziałek, 13:45 - 15:15, sala 12
Mirosław Chorążewski 8/10 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych - Bud. Gł. Inst. Chemii (Katowice, ul. Szkolna 9)
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)