Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ćwiczenia specjalizacyjne PST (terenowe i/lub laboratoryjne)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 04-GE-PS-S2-GL2-890
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ćwiczenia specjalizacyjne PST (terenowe i/lub laboratoryjne)
Jednostka: Wydział Nauk o Ziemi
Grupy: Przedm. obowiązkowe - 2 sem. geologii - paleontologia i stratygrafia /stacjon. II st./
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Wymagania wstępne:

Znajomość literatury na temat badanego przez siebie terenu i odsłonięcia; znajomość poprawnego wykonania profilu geologicznego i wszelkiej dokumentacji rysunkowej/fotograficznej odsłonięcia; wiedza na temat pobierania próbek geologicznych do poszczególnych badań (dezintegracja skały w celu pozyskania skamieniałości, orientowane próby w celu wykonania zgładów i płytek cienkich); wiedza na temat pozyskiwania skamieniałości w celu poprawnego oszacowania udziału poszczególnych grup w badanych osadach.


Skrócony opis:

Treść zajęć indywidualnie dobierana dla każdego studenta w zależności od tematyki pracy magisterskiej obejmująca prace terenowe lub laboratoryjne.

Promotor/opiekun naukowy uczy studenta w terenie, jak prawidłowo przeprowadzić prace terenowe (profilowanie odsłonięcia, wykonywanie dokumentacji, pobór prób i skamieniałości), by zebrane materiały z powodzeniem mogły posłużyć do dalszych badań i analiz kameralnych.

Praca samodzielna studenta w terenie polega na uzyskaniu odpowiedniego materiału badawczego lub na samodzielnej pracy w laboratorium, polegającej na przeprowadzaniu określonych eksperymentów na bazie materiału badawczego.

Literatura:

Wskazane przez promotora/opiekuna pracy, książki i artykuły naukowe dotyczące specyfiki badań terenowych/prac laboratoryjnych

Goldring, R. 1999. Field Palaeontology. Routledge.

Metody i kryteria oceniania:

Ocenie podlega całokształt pracy terenowej (/laboratoryjnej) studenta, na którą składa się profilowanie badanego odsłonięcia, dokumentacja rysunkowa i fotograficzna cech litologicznych i paleontologicznych w profilu, oraz pobór prób i skamieniałości do dalszych badań. Prawidłowo wykonane prace terenowe (właściwie wykonany profil geologiczny badanego odsłonięcia, należyta dokumentacja w postaci notatek, rysunków i zdjęć, a także właściwie pobrane próby/zebrane skamieniałości) według zaleceń promotora/opiekuna naukowego, skutkuje oceną bardzo dobrą. Niewypełnienie poszczególnych zaleceń, odpowiednio obniża ocenę.

Niewykonanie prac terenowych skutkuje oceną niedostateczną. W ostatnim przypadku, student jest zobligowany do wykonania swoich prac terenowych/laboratoryjnych w innym terminie wyznaczonym przez promotora/opiekuna naukowego. Ocena niedostateczna brana jest pod uwagę przy ustalaniu oceny końcowej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)