Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metodologia nauk społecznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 05-SO-S2-MNS
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Metodologia nauk społecznych
Jednostka: Instytut Socjologii
Grupy:
Strona przedmiotu: http://www.is.wns.us.edu.pl
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Wymagania wstępne:

Zalecane: realizacja efektów kształcenia modułu wstępu do socjologii, wybranych zagadnień socjologii ogólnej, filozofii

Skrócony opis:

W ramach modułu zostaje dokonana szczegółowa analiza kluczowych pojęć, takich jak nauka, metoda naukowa, poznanie, socjologia, teoria itd., z uwzględnieniem filozoficznych uwikłań oraz historycznej zmienności tych terminów. Studenci poznają najważniejsze klasyczne sposoby tłumaczenia epistemologicznej specyfiki nauki oraz mechanizmów jej rozwoju oraz uczą się zajmować wobec nich własne stanowisko. Studenci nabywają też umiejętność wyodrębniania różnych warstw refleksji teoretycznej, zawartych zarówno w pracach teoretycznych, jak i w procesie badań empirycznych.

Pełny opis:

Moduł „Metodologia nauk społecznych” ukierunkowany jest na pogłębienie samoświadomości metodologicznej studentów, jako zaplecza oraz określonej postawy — zarówno w procesie tworzenia nowej wiedzy, jak i przyswajania wiedzy pochodzącej od innych badaczy. W ramach modułu zostaje dokonana szczegółowa analiza kluczowych pojęć, takich jak nauka, metoda naukowa, poznanie, socjologia, teoria itd., z uwzględnieniem filozoficznych uwikłań oraz historycznej zmienności tych terminów. Studenci poznają najważniejsze klasyczne sposoby tłumaczenia epistemologicznej specyfiki nauki oraz mechanizmów jej rozwoju oraz uczą się zajmować wobec nich własne stanowisko. Zapoznają się też z podstawowymi typami myślenia spotykanego w nauce — ich ograniczeniami i możliwościami poznawczymi. Nabywają też umiejętność wyodrębniania różnych warstw refleksji teoretycznej, zawartych zarówno w pracach teoretycznych, jak i w procesie badań empirycznych.

Efekty uczenia się:

Student zna podstawowe metodologiczne pojęcia, problemy i dylematy socjologii.

Student potrafi rozróżniać warstwę założeń ontologicznych, epistemologicznych oraz metodologicznych oraz rozumie ich rolę w działalności poznawczej człowieka w ogóle oraz w teoretyczno-badawczej działalności socjologa.

Student rozumie specyfikę metodologii nauk społecznych na tle ogólnej metodologii nauk (i filozofii nauki) oraz w zestawieniu z metodologią przyrodoznawstw.

Student potrafi wyodrębniać i nazywać problemy metateoretyczne w procesie planowania badań oraz w teoriach socjologicznych oraz świadomie zajmować własne stanowisko wobec nich.

Student rozumie istotę działalności naukowej oraz jest uwrażliwiony na społeczne uwikłania oraz historyczną zmienność wzorców poznania naukowego zarówno w naukach społecznych jak i w nauce w ogóle.

Student posiada świadomość i wyczucie właściwych proporcji metody (szablonu) i twórczości w nauce oraz rozumie znaczenie postawy badacza dla jakości tworzonej wiedzy.

Praktyki zawodowe:

Brak praktyk zawodowych

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)