Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Fakultet - Społeczny wizerunek ciała

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 06-PE-OP-N2-16.5
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Fakultet - Społeczny wizerunek ciała
Jednostka: Instytut Pedagogiki
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywny

Wymagania wstępne:

Brak wymagań wstępnych

Skrócony opis:

Zamierzone efekty planuje się osiągnąć dzięki uczestnictwu studentów w zajęciach umożliwiających realizację zadań teoretycznych i praktycznych wynikających ze specyfiki przedmiotów fakultatywnych, co stwarza optymalne warunki do nabycia przez studentów założonych kompetencji.

Pełny opis:

1. Znaczenie ciała w kulturze współczesnej. Męskie i kobiece ciało na przestrzeni wieków.

2. Wizerunek ciała i jego komponenty. Źródła kształtowania się obrazu własnego ciała. Wizerunek ciała w świetle wybranych teorii psychologicznych i socjologicznych.

3. Praktyki udoskonalania ciała i konsekwencje dla zdrowia.

4. Ciało w przestrzeni wirtualnej – motywy i konsekwencje ekshibicjonizmu społecznego w Internecie.

5. Psychospołeczne konsekwencje nadmiernej masy ciała w kontekście kulturowego imperatywu szczupłego ciała.

6. Społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnością fizyczną i zniekształceniami ciała wynikającymi z choroby – stygmatyzacja społeczna i jej skutki.

7. Wizerunek starości w kulturze masowej a sposoby dyscyplinowania ciała.

8. Rola i znaczenie edukacji zdrowotnej w kształtowaniu prawidłowych postaw wobec ciała własnego i innych osób.

Literatura:

Brytek-Matera A.: Obraz ciała – obraz siebie. Wizerunek własnego ciała w ujęciu psychospołecznym. Difin, Warszawa 2008.

Čabrić M., Pokrywka L.: Piękno ciała. PWN, Warszawa 2010.

Czykwin E.: Stygmat społeczny. PWN Warszawa 2007.

Fuszara M.: Nowi mężczyźni? Zmieniające się modele męskości we współczesnej Polsce. TRIO, Warszawa 2008.

Głębocka A., Kulbat J.(red.): Wizerunek ciała. Portret Polek. Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2005.

Goffman E.: Piętno. Rozważania o zranionej tożsamości. GWP, Gdańsk 2005.

Kurczewski J.M. i in.: Praktyki cielesne. TRIO, Warszawa 2006.

Shilling C.: Socjologia ciała. PWN, Warszawa 2010.

Szczepański M.S., Pawlica B., Śliz A.: Potyczki psyche i soma. Elementy socjologii ciała i aktywności fizycznej. Uniwersytet Opolski, Opole 2010.

Efekty uczenia się:

Student ma pogłębioną wiedzę o rodzajach więzi społecznych i o rządzących nimi prawidłowościach istotnych z punktu widzenia procesów edukacyjnych.

Student ma pogłębione umiejętności obserwowania, diagnozowania, racjonalnego oceniania złożonych sytuacji edukacyjnych oraz analizowania motywów i wzorów ludzkich zachowań.

Student wybiera i stosuje właściwy dla danej działalności pedagogicznej sposób postępowania, dobiera środki i metody pracy w celu efektywnego wykonywania pojawiających się zadań zawodowych.

Student ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego.

Student docenia znaczenie nauk pedagogicznych dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi w środowiskach społecznych, ma pozytywne nastawienie do nabywania wiedzy z zakresu studiowanej dyscypliny i budowania warsztatu pracy pedagoga.

Student jest przekonany o konieczności i doniosłości zachowania się w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki zawodowej; dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą; poszukuje optymalnych rozwiązań i możliwości korygowania nieprawidłowych działań pedagogicznych.

Student jest wrażliwy na problemy edukacyjne, gotowy do komunikowania się i współpracy z otoczeniem, w tym z osobami nie będącymi specjalistami w danej dziedzinie oraz do aktywnego uczestnictwa w grupach i organizacjach realizujących działania pedagogiczne.

Metody i kryteria oceniania:

Oceniana będzie znajomość realizowanej na zajęciach tematyki poprzez aktywny udział w dyskusji, a także w trakcie ćwiczeń 3-7 poszczególne grupy studentów przedstawią plakat/prezentację multimedialną na wyznaczony w planie zajęć temat wraz z przygotowaną samodzielnie analizą (metaanalizą) dostępnych w literaturze naukowej aktualnych badań w zakresie omawianej przez grupę problematyki. Pisemne opracowanie wyszukanych badań na podany temat należy oddać prowadzącemu na zajęciach po zakończeniu prezentacji. Ocenie podlegać będzie nakład pracy i jakość wykonanego plakatu/prezentacji oraz zawartość merytoryczna, w tym przede wszystkim liczebność i aktualność wyszukanych badań, sposób ich przedstawienia i opracowanie pisemne. Bezwzględnie wymagane będzie rzetelne podawanie źródeł (przypisy) uzyskanych danych.

Na każdych ćwiczeniach omawiane jest kolejne zagadnienie w oparciu o lektury zadane na poprzednich zajęciach. Zaznaczenie aktywności studenta następuje na liście obecności (wymagana trzykrotna aktywność). Na zajęciach nr 3-7 kolejna grupa studentów przedstawia poster i analizuje wyszukane na podany temat badania, a ich pisemne opracowanie oddaje prowadzącemu;

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)