Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Nadzór epidemiologiczny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 07-PR-NM-WM34
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Nadzór epidemiologiczny
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Wykłady monograficzne - prawo /niestacjonarne jednolite magisterskie/
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

wybieralny

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2021-02-22 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 16 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Janik
Prowadzący grup: Marcin Janik
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin z modułu
Wykład - Zaliczenie z modułu
Sposób ustalania oceny końcowej:

Ocenę końcową modułu stanowi w 50 % ocena z referatu obejmującego zagadnienia omawiane na konwersatorium oraz zlecone studentom do opracowania w ramach pracy własnej. Zakres merytoryczny referatu ogólnie wyznaczają efekty kształcenia określone w module przedmiotu. Drugi element oceny końcowej stanowi praca studenta w trakcie, której studenci wspólnie przygotowują rozwiązanie zagadnienia wskazanego przez prowadzącego w ramach konwersacji ogólnej typu „okrągły stół”.

Pełny opis:

Studenci w ramach zajęć poznają nie tylko ewolucję instytucji nadzoru epidemiologicznego, ale również poszczególne jego typy. Ponadto w kontekście rozwiązań europejskich i światowych dokonana zostanie ocena polskiego ustawodawstwa dotyczącego zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych. Omówione zostaną również nowe tendencje rozwojowe przyjmujące postać mapowania chorób tzw. epidemiologii przestrzennej (infodemologii). Zadaniem przedmiotu jest dostarczenie interdyscyplinarnej wiedzy teoretycznej z zakresu nauk prawnych jak i medycznych. Patrząc z perspektywy systemu nauczania przedmiot może ponadto stanowić podstawę napisania pracy magisterskiej z dziedziny ochrony zdrowia i życia. Jeśli student zdecyduje się na przygotowanie pracy dyplomowej poruszającej ww. problematykę realizacja efektów modułu pomoże mu w określeniu tematu oraz opracowaniu poszczególnych rozdziałów.

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2022-02-21 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 16 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Janik
Prowadzący grup: Marcin Janik
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie z modułu
Wykład - Zaliczenie z modułu
Sposób ustalania oceny końcowej:

Na pierwszych zajęciach studenci otrzymują informację o sposobie przeprowadzenia zaliczenia (referat ustny lub pisemny) oraz otrzymują listę tematów referatów. Na ostatnich zajęciach zostanie ustalony ewentualny termin przedstawienia referatu w przedterminie (dzieje się tak, gdy studenci zgłoszą chęć uczestnictwa). Pierwszy termin przedstawienia referatu, niezależnie od tego, czy będzie on poprzedzony przedterminem czy nie, odbywa się zawsze w trakcie sesji egzaminacyjnej. Bez względu na formę – ustną bądź pisemną- referat ma zawsze charakter problemowy. Studenci poprzez referat przedstawiają zagadnienie pozwalające na sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności. Tematy referatów są tak dobrane by odpowiedź w formie ustnej mogła być przedstawiona w ciągu 20 minut. W przygotowanym referacie student musi wykazać się zarówno wiedzą i umiejętnościami. Musi też pokazać, że rozumie znaczenie nadzoru epidemiologicznego we współczesnym świecie.

Ocena dostateczna – student musi wykazać się ogólną orientacją w zakresie prawnych regulacji dotyczących nadzoru epidemiologicznego i umiejętnością rozwiązywania podstawowych problemów w tym zakresie.

Ocena dobra - student musi właściwie zaprezentować przedstawione przez egzaminatora zagadnienie teoretyczne i wyjaśnić jego praktyczne znaczenie (tzn. student musi wykazać, że potrafi wiedzę teoretyczną wykorzystać w celu rozwiązania praktycznego problemu). Oznacza to, że pokazuje, iż wiedzę teoretyczną wykorzystuje w celu wyboru takiego wariantu postępowania, któremu nie można nic zarzucić z punktu widzenia prawa.

Ocena bardzo dobra - student musi zaprezentować wiedzę wykraczającą poza przedstawioną na wykładach, czyli nabytą w ramach pracy własnej. Musi też pokazać umiejętność dokonania wyboru i oceny różnych wariantów postępowania (czyli potrafi wykazać wady wariantów postępowania, które odrzuca i przekonywająco uzasadnić zalety wariantu wybranego).


Pełny opis:

W ramach wykładu zostanie zaprezentowana nie tylko ewolucja instytucji nadzoru epidemiologicznego, ale również poszczególne typy nadzoru epidemiologicznego w kontekście rozwiązań europejskich i światowych. Studentom zostanie także przedstawiona problematyka zdrowia jako dobra publicznego w kontekście działań przeciwepidemicznych. Przedmiot jest dostosowany do potrzeb studenta kierunku prawo. Dlatego poza konieczną wiedzą teoretyczną przedstawione zostaną zasad funkcjonowania organów nadzoru epidemiologicznego, a w szczególności wykorzystywanych przez te organy metod oraz prawnych form działania.

Uwagi:

8 sem. PR NM - Wykład monograficzny gr. Sob-nie

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)