Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Liturgia w rodzinie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 11-00-ZO-W055 Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Liturgia w rodzinie
Jednostka: Wydział Teologiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 2.00 (w zależności od programu)
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)

Zajęcia w cyklu "semestr zimowy 2015/2016" (zakończony)

Okres: 2015-10-01 - 2016-02-17
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Andrzej Żądło
Prowadzący grup: Andrzej Żądło
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Sposób ustalania oceny końcowej:

Sposobem na końcową ocenę będzie czynna obecność studentów na wykładzie zatytułowanym "Liturgia w rodzinie", jak też przygotowanie w okresie przewidzianym na przeprowadzenie takiego wykładu i przedłożenie najpóźniej do przedostatniego wykładu pisemnej wypowiedzi (eseju) na temat wybranej przez każdego ze studentów i przestudiowanej równolegle do wykładu literatury. Ową wypowiedź powinien charakteryzować syntetyczny styl i jasność wyrażonych w niej myśli. Objętościowo nie powinna ona przekroczyć dwóch stron druku maszynowego w formacie A4.

Pełny opis:

Rodzina stała zawsze i stoi wciąż w centrum uwagi Kościoła. Idea odnowy Kościoła i jego działalności duszpasterskiej, która legła u podstaw Soboru Watykańskiego II, doprowadziła w rezultacie do wypracowania oraz uformowania nowych perspektyw teologiczno-liturgicznych, odnoszących się do modlitwy i liturgii w rodzinie, nazywanej także Kościołem domowym. Zgodnie z nauką Soboru Watykańskiego II w rodzinie, czyli w „sanktuarium domowym”, jest praktykowane kapłaństwo chrzcielne ojca rodziny i matki, dzieci i wszystkich członków wspólnoty rodzinnej „przez przyjmowanie sakramentów, modlitwę i dziękczynienie, świadectwo życia świątobliwego, zaparcie się siebie i czynną miłość” (KK 10-11).

Członkowie rodziny uczestniczą w Eucharystii, w sakramencie pokuty i innych sakramentach, przeżywają rozmaite formy modlitwy, świętuję niedzielę oraz uroczystości kościelnych i rodzinne. Składają samych siebie w ofierze oraz wspólnie dźwigają troski i krzyże w Kościele domowym. Rodzina uczestniczy w urzędzie królewskim Chrystusa poprzez urzeczywistnianie ducha służby. Realizacja przykazania miłości i służby dokonuje się najpierw wobec najbliższych, a potem wobec innych małżeństw i rodzin tworzących środowisko parafialne. W ostatecznym wymiarze rodzina, domowy Kościół, przez przyjmowanie Ewangelii i ewangelizację przygotowuje się na wieczyste gody Baranka, gromadząc zaproszonych i wezwanych przyjaciół Zmartwychwstałego. Rodzina chrześcijańska jest „małym Kościołem”, tworzy „domowe sanktuarium”, stanowi najmniejszą i podstawową, i niczym nie zastąpioną strukturę kościelną. Jest także miejscem przeżywania liturgii i form pobożności ludowej. Przekonanie o tym wszystkim, co zostało tu wyżej powiedziane, stanowi fundament opisywanego wykładu.

Uwagi:

Ważną jest rzeczą, by uczestnicy wykładu "Liturgia w rodzinie" okazywali w trakcie jego trwania zainteresowanie omawianymi kwestiami i równolegle do wykładu pogłębiali jego treści przez indywidualne studium oparte na wybranej przez nich, a zaproponowanej przez wykładowcę (lub indywidualnie jeszcze wyszukanej) literaturze.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.