Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Hydrogeologia górnicza

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: W2-GS-S2-626
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Hydrogeologia górnicza
Jednostka: Wydział Nauk Przyrodniczych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Zajęcia w cyklu "semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-02-21
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Jacek Różkowski
Prowadzący grup: Jacek Różkowski, Marek Sołtysiak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Laboratorium - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Sposób ustalania oceny końcowej:

Ocena końcowa z modułu będzie średnią z ocen z egzaminu i laboratorium. Egzamin będzie obejmował efekty kształcenia uzyskane w ramach wykładów. Na egzaminie student będzie musiał się wykazać wiedzą z zakresu bloków problemowych omawianych w trakcie wykładów w zakresie charakterystyki hydrogeologii złożowej i kopalnianej. W ramach laboratorium studenci przedstawią w formie prezentacji oraz pisemnie wybrane zagadnienia z listy wybranych tematów przedstawionych w tematyce laboratorium. Ponadto z części materiału ćwiczeniowego zostanie przeprowadzone kolokwium. Ocena z laboratorium będzie średnią z ocen z przygotowanych prezentacji oraz kolokwium.

Wykład

Egzamin będzie obejmował efekty kształcenia uzyskane w ramach wykładów. Na egzaminie student będzie musiał się wykazać wiedzą z zakresu bloków problemowych omawianych w trakcie wykładów. Student uzyska ocenę dostateczną po zaliczeniu egzaminu na poziomie 51%, plus dostateczną - 60%, dobrą - 70%, plus dobrą - 80%, bardzo dobrą - powyżej 90%. Egzamin jest prowadzony zdalnie w Microsoft Teams. Zawiera osiem pytań problemowych o charakterze pytań otwartych. Czas trwania egzaminu: 90 minut. Egzamin odbywa się zgodnie z harmonogramem sesji egzaminacyjnej na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego.

Laboratorium

W ramach laboratorium studenci przedstawią w formie prezentacji oraz pisemnie wybrane zagadnienia z listy wybranych tematów przedstawionych w tematyce laboratorium. Ponadto z części materiału ćwiczeniowego zostanie przeprowadzone kolokwium. Ocena z laboratorium będzie średnią z ocen z przygotowanych prezentacji oraz kolokwium.

Sprawdzianem wiedzy z części zajęć laboratoryjnych będzie kolokwium końcowe, które będzie obejmowało efekty kształcenia uzyskane w ramach zajęć laboratoryjnych. Kolokwium jest prowadzone zdalnie w Microsoft Teams, w ramach Forms. Zawiera 10 pytań. Pytania będą oceniane w Forms a wyniki publikowane.

Kryteria oceny: bardzo dobry – 9-10; plus dobry – 7.6-8.9; dobry – 6.1-7.5; plus dostateczny- 5.1-6; dostateczny – 4,0-5; niedostateczny – poniżej 4 (pkt.)

Pełny opis:

Moduł Hydrogeologia górnicza ma umożliwić studentowi orientowanie w problematyce hydrogeologii złożowej i kopalnianej najważniejszych rejonów podziemnej i odkrywkowej eksploatacji kopalin w Polsce. Umiejętne stosowanie przepisów prawa, metod badań, obserwacji oraz pomiarów hydrogeologicznych oraz zrozumienie problemów (zagrożenia wodne, zawodnienie kopalń, gospodarka wodami kopalnianymi, wpływ działalności górnictwa na środowisko wodne), ma umożliwić przystosowanie się do wymagań rynku pracy w podziemnym lub odkrywkowym zakładzie górniczym.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)