Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Blok modułów specjalizacyjnych B - Warsztat

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: W4-CH-S2-3-BMSBSFZOW
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Blok modułów specjalizacyjnych B - Warsztat
Jednostka: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Znajomość podstawowych pojęć z chemii ogólnej, organicznej oraz analitycznej (tj. mol, stężenie molowe, stężenie procentowe, gęstość substancji, krystalizacja, destylacja, aromatyczność, kwas, wodorotlenek, sól nieorganiczna, znajomość podstawowej aparatury szklanej i preparatyki organicznej).

Skrócony opis:

Warsztat poświęcony praktycznym aspektom związanym z preparatyką organiczną.

Pełny opis:

Opanowanie technik oraz procedur laboratoryjnych w stopniu zaawansowanym jest fundamentalnym elementem w pracy chemika. W ramach warsztatu Student/ka nabierają doświadczenia z wszelkimi technikami umożliwiającymi oczyszczanie oraz izolowanie związków organicznych w postaci czystej (o czystości co najmniej 95%). Ponadto, w ramach warsztatów zdobywana jest wiedza w zakresie potwierdzania budowy chemicznej wyizolowanych związków. W formie praktycznej dokonywana jest dogłębna analiza widm magnetycznego rezonansu jądrowego 1H oraz 13C. W tym omawiane i wyjaśniane są wpływy obecnych w związkach elementów strukturalnych na postać widm.

Literatura:

J. Skarżewski, Wprowadzenie do Syntezy Organicznej, Wyd. naukowe PWN, Warszawa, 1999 rok

Efekty uczenia się:

Wymiernym efektem warsztatów specjalizacyjnych jest opanowanie technik i procedur związanych z oczyszczaniem i wydzielaniem związków z mieszanin poreakcyjnych, w tym m.in. bardzo często spotykanej techniki krystalizacji, destylacji, ekstrakcji oraz chromatografii (preparatywnej i cienkowarstwowej). Ponadto, w ramach warsztatów Studenci zapoznają się z wybranymi metodami spektroskopowymi umożliwiającymi potwierdzenie budowy chemicznej wyizolowanych związków.

Metody i kryteria oceniania:

Ocenianiu podlega praca Studenta/ki podczas wykonywania poszczególnych etapów zadań związanych z oczyszczaniem i wydzielaniem organicznych związków – ocena ciągła (40% oceny końcowej). Ponadto, ocenie podlega sprawozdanie merytoryczne z pracy wykonanej na laboratorium, co stanowi 60% oceny końcowej.

W razie niezaliczenia (uzyskania niedostatecznej oceny) ze sprawozdania, należy po omówieniu sprawozdania z prowadzącym poprawić błędy merytoryczne i ponownie w uzgodnionym terminie dostarczyć je prowadzącemu. Ocena ze sprawozdania merytorycznego jest wówczas oceną uśrednioną z przewagą na korzyść Studenta/ki.

1. Bardzo dobry: Sprawozdanie merytoryczne przedstawia w pełni zadowalający opis odnoszący się do wykonanych etapów zadań na pracowni laboratoryjnej. W sprawozdaniu uwzględniono i przedstawiono prawidłowe obliczenia dotyczące wydajności poszczególnych procesów oczyszczania. We wnioskach w sposób wyczerpujący odniesiono się do wszystkich napotkanych problemów oraz dodatkowo odniesiono się do wydajności przeprowadzonych etapów oczyszczania/izolowania związków.

2. Dobry: Sprawozdanie przedstawia prawidłowy zapis odnoszący się do wykonywanych etapów zadań na pracowni laboratoryjnej. W sprawozdaniu uwzględniono i przedstawiono obliczenia odnoszące się do wydajności zrealizowanych procesów. We wnioskach umotywowano uzyskane wydajności oraz nakreślono napotkane problemy związane z podjętymi technikami oczyszczania i izolowania związków organicznych.

3. Dostateczny: Sprawozdanie merytoryczne przedstawia powierzchowny opis odnoszący się do wykonanych etapów zadań na pracowni laboratoryjnej. W sprawozdaniu uwzględniono i przedstawiono obliczenia dotyczące wydajności poszczególnych procesów oczyszczania lecz nie są one w pełni prawidłowe. Wnioski nie są zbieżne z uzyskanymi wynikami dotyczącymi pracy laboratoryjnej.

4. Niedostateczny: Sprawozdanie merytoryczne nie przedstawia opisu odnoszącego się do wykonanych etapów zadań na pracowni laboratoryjnej. W sprawozdaniu błędnie uwzględniono i przedstawiono obliczenia dotyczące wydajności poszczególnych procesów oczyszczania. W sprawozdaniu brakuje wniosków lub są one błędne, nieprawidłowe.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy.

Zajęcia w cyklu "semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Warsztat, 45 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Stanisław Krompiec, Jarosław Polański
Prowadzący grup: Piotr Bartczak, Michał Filapek, Maciej Kapkowski, Marek Matussek, Jacek Mularski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Warsztat - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-02-18
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Warsztat, 45 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Stanisław Krompiec, Jarosław Polański
Prowadzący grup: Piotr Bartczak, Michał Filapek, Maciej Kapkowski, Sławomir Kula, Marek Matussek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Warsztat - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-7 (2025-06-25)