Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo cywilne - zobowiązania

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: W5-PR-NM-PC.2.2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Prawo cywilne - zobowiązania
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 6.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2021-02-22 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 14 godzin, 35 miejsc więcej informacji
Wykład, 20 godzin, 200 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Maria De Abgaro Zachariasiewicz, Bernadetta Fuchs
Prowadzący grup: Maria De Abgaro Zachariasiewicz, Bernadetta Fuchs, Martyna Kasperska, Aneta Paleczna, Magdalena Sobas
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie z modułu
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin z modułu

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2022-02-21 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 14 godzin, 35 miejsc więcej informacji
Wykład, 20 godzin, 200 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Maria De Abgaro Zachariasiewicz, Mariusz Fras, Bernadetta Fuchs
Prowadzący grup: Maria De Abgaro Zachariasiewicz, Mariusz Fras, Bernadetta Fuchs, Martyna Kasperska, Aneta Paleczna, Anna Rizzo, Alicja Walkarz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie z modułu
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin z modułu
Kontynuacja:


Sposób ustalania oceny końcowej:

Zgodnie z Uchwałą Nr 87/2015 Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego z dnia 26 maja 2015 r. w sprawie ocen końcowych modułów dla przedmiotów dwusemestralnych prowadzonych z wykorzystaniem dwóch form kształcenia (ćwiczenia + wykład) Patrz: załącznik do powyższej uchwały, pkt. 3 (s. 3-6). Uchwałę wraz z załącznikiem można znaleźć pod adresem: http://www.wpia.us.edu.pl/attachments/article/618/Uchwa%C5%82a%20z%20dnia%2026%20maja%202015%20r.%20w%20sprawie%20ocen%20ko%C5%84cowych%20modu%C5%82%C3%B3w.doc

Pełny opis:

Wykład z prawa zobowiązań jest prowadzony jako wykład kursowy i obejmuje wybrane, najważniejsze zagadnienia części ogólnej i części szczegółowej zobowiązań, które są omawiane zarówno na wykładach, jak i na ćwiczeniach. Ma on na celu zaznajomienie studenta z prawem zobowiązań w stopniu przekraczającym znajomość podstawowych zasadami i instytucji prawa zobowiązań. Wiedza zdobyta w ramach tego przedmiotu, jest również bardzo istotna dla zrozumienia instytucji prawa cywilnego omawianych poza zakresem prawa zobowiązań (prawo rzeczowe, rodzinne, spadkowe, prawo prywatne międzynarodowe), a także prawa handlowego.

Wykład z części ogólnej prawa zobowiązań ma na celu zapoznanie studenta z podstawowymi instytucjami prawa zobowiązań. Obejmuje on w szczególności takie zagadnienia jak: pojęcie zobowiązania, pojęcie i rodzaje świadczenia, dług i odpowiedzialność, umowy, ich rodzaje, treść, zasady dotyczące wykonania i skutki niewykonania zobowiązań, czyny niedozwolone, bezpodstawne wzbogacenie, przyczyny wygaśnięcia stosunku zobowiązaniowego oraz zmiany podmiotowe. Część szczegółowa zobowiązań obejmuje: ustawowe typy umów i wybrane umowy nienazwane. W ramach ustawowych typów umów z reguły omawiane są wybrane umowy z poszczególnych grup umów. Chodzi tu o: umowy o przeniesienie praw (np. umowa sprzedaży), umowy o używanie rzeczy (np. umowa najmu, dzierżawy i leasingu), umowy o świadczenie usług (np. umowa zlecenia, agencji i komisu) a nadto umowa spółki, umowa ubezpieczenia, poręczenie i gwarancja bankowa, przekaz. Wykład może także obejmować podstawowe wiadomości z zakresu papierów wartościowych i znaków legitymacyjnych.

Od studenta, który zdał pozytywnie egzamin z tego przedmiotu można oczekiwać, że potrafi swobodnie poruszać się w problematyce odszkodowawczej (odpowiedzialność kontraktowa i deliktowa), umownej. Potrafi dokonać oceny i kwalifikacji prawnej umów z zakresu prawa zobowiązań. Student dysponuje też wiedzą ogólną z zakresu tematyki umownej, dającą mu dobry punkt wyjścia do rozważań nad umowami prawa rzeczowego, spadkowego i rodzinnego, a także nad instytucjami z zakresu prawa handlowego. Zna też inne niż umowy i czyny niedozwolone źródła zobowiązań. Na tym przedmiocie student uzyskuje wycinek wiedzy z zakresu prawa cywilnego (prywatnego), ważny także z uwagi na przyszłe egzaminy wstępne na aplikacje. Zrozumienie mechanizmów występujących w prawie zobowiązań już na tym etapie, zdecydowanie ułatwi przygotowanie do egzaminów na aplikacje i do egzaminów zawodowych.

W ramach przedmiotu wyróżniono następujące główne grupy tematyczne, które zostaną przedstawione studentom w odpowiednio różnych ramach czasowych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w ramach wykładu i ćwiczeń (ramy czasowe określone są dla wykładu dla studiów stacjonarnych; na studiach niestacjonarnych ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu).

Ćwiczenia prowadzone w ramach przedmiotu „Prawo cywilne – zobowiązania” mają na celu utrwalenie i pogłębienie wiedzy zdobytej przez Studentów na wykładach z tego przedmiotu. Założeniem ćwiczeń jest zapoznanie Studentów z pojęciami, zasadami, źródłami prawa i instytucjami prawnymi dotyczącymi prawa zobowiązań – działu prawa cywilnego co do zasady uregulowanego w księdze trzeciej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 ze zm.). Mają one na celu zaznajomienie Studenta z prawem zobowiązań w stopniu przekraczającym znajomość podstawowych zasad i instytucji prawa zobowiązań. Wiedza zdobyta w ramach tego przedmiotu jest również bardzo istotna dla zrozumienia instytucji prawa cywilnego omawianych poza zakresem prawa zobowiązań (prawo rzeczowe, rodzinne, spadkowe, prawo prywatne międzynarodowe), a także prawa handlowego.

Ćwiczenia z części ogólnej prawa zobowiązań mają na celu zapoznanie studenta z podstawowymi instytucjami prawa zobowiązań. Obejmuje on w szczególności takie zagadnienia jak: pojęcie zobowiązania, pojęcie i rodzaje świadczenia, dług i odpowiedzialność, umowy, ich rodzaje, treść, zasady dotyczące wykonania i skutki niewykonania zobowiązań, czyny niedozwolone, bezpodstawne wzbogacenie, przyczyny wygaśnięcia stosunku zobowiązaniowego oraz zmiany podmiotowe. Część szczegółowa zobowiązań obejmuje: ustawowe typy umów i wybrane umowy nienazwane. W ramach ustawowych typów umów z reguły omawiane są wybrane umowy z poszczególnych grup umów. Chodzi tu o: umowy o przeniesienie praw (np. umowa sprzedaży), umowy o używanie rzeczy (np. umowa najmu, dzierżawy i leasingu), umowy o świadczenie usług (np. umowa zlecenia, agencji i komisu) a nadto umowa spółki, umowa ubezpieczenia, poręczenie i gwarancja bankowa, przekaz. Ćwiczenia mogą także obejmować podstawowe wiadomości z zakresu papierów wartościowych i znaków legitymacyjnych.

Z ćwiczeń Student ma wynieść gruntowną wiedzę na temat instytucji prawa zobowiązań, ich wzajemnych powiązań, roli w całym systemie prawa cywilnego. Ćwiczenia stwarzają Studentowi możliwość nabycia umiejętności sprawnego orientowania się wśród przepisów prawa zobowiązań. W zakresie ich przedmiotu celem ćwiczeń jest także zapoznanie Studenta z orzecznictwem i doktryną. Od Studenta, który zaliczył ćwiczenia można oczekiwać, że zda egzamin z wynikiem pozytywnym i że potrafi swobodnie poruszać się w problematyce odszkodowawczej (odpowiedzialność kontraktowa i deliktowa), umownej, potrafi dokonać oceny i kwalifikacji prawnej umów z zakresu prawa zobowiązań. Student dysponuje też wiedzą ogólną z zakresu tematyki umownej, dającą mu dobry punkt wyjścia do rozważań nad umowami prawa rzeczowego, spadkowego i rodzinnego, a także nad instytucjami z zakresu prawa handlowego. Zna też inne niż umowy i czyny niedozwolone stanowiące źródła zobowiązań. Na tym przedmiocie Student uzyskuje wycinek wiedzy z zakresu prawa cywilnego (prywatnego), ważny także z uwagi na przyszłe egzaminy wstępne na aplikacje. Zrozumienie mechanizmów występujących w prawie zobowiązań już na tym etapie, zdecydowanie ułatwi przygotowanie do egzaminów na aplikacje i do egzaminów zawodowych.

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2023-02-27 - 2023-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 14 godzin, 35 miejsc więcej informacji
Wykład, 20 godzin, 200 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Maria De Abgaro Zachariasiewicz, Bernadetta Fuchs
Prowadzący grup: Maria De Abgaro Zachariasiewicz, Bernadetta Fuchs, Martyna Fusy-Talarczyk, Martyna Kasperska, Aleksandra Ossowska, Anna Rizzo, Aneta Żuradzka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie z modułu
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin z modułu

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2023/2024" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 14 godzin, 35 miejsc więcej informacji
Wykład, 20 godzin, 200 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Bernadetta Fuchs
Prowadzący grup: Mateusz Dąbroś, Bernadetta Fuchs, Małgorzata Tomaka, Rafał Wieczerzak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena końcowa z modułu
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2024/2025" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-03-16 - 2025-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 14 godzin, 35 miejsc więcej informacji
Wykład, 20 godzin, 200 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Ocena końcowa z modułu
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)