Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Spektrofotometria UV/VIS w biotechnologii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 01-BT-S1-1BT-59
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Spektrofotometria UV/VIS w biotechnologii
Jednostka: Wydział Nauk Przyrodniczych
Grupy: Przedmioty do wyboru - biotechnologia /stacj I stopnia/
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywny

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2021-02-22 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Izabela Greń
Prowadzący grup: Anna Dzionek, Izabela Greń, Mariusz Pietruszka, Krzysztof Sitko
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Laboratorium - Zaliczenie na ocenę
Sposób ustalania oceny końcowej:

Ocena końcowa modułu ustalana jest na podstawie łącznej liczby punktów, uzyskanych z oceny z pracy ciągłej (maksymalnie 30 punktów) oraz raportu (maksymalnie 180 punktów), zgodnie ze skalą procentową – 50 - 62,9% dostateczny (3,0); 63,0 75,0% – plus dostateczny (3,5); 75,1 - 82,9% - dobry (4,0); 83,0 - 92,9 % - plus dobry (4,5); 93,0 - 100% – bardzo dobry (5,0).


Pełny opis:

Celem modułu jest zapoznanie Studenta z podstawami metod spektroskopowych dla zakresu bliskiego nadfioletu i światła widzialnego (UV-VIS), znajdujących zastosowanie w biotechnologii w ramach zajęć laboratoryjnych. Student poznaje podstawy teoretyczne tych metod, aparaturę i metody jej kalibracji.

Poznaje także techniki spektrofotometrycznej analizy ilościowej i jakościowej, ich czułość, dokładność, źródła i charakter błędów w tego typu pomiarach oraz sposoby ich eliminacji. Zaznajamia się z możliwościami i ograniczeniami zastosowania spektrofotometrii UV-VIS w biotechnologii.

Uwagi:

Moduł podzielony jest jest na 6 spotkań, trwających 5 h laboratoryjnych. Na każdych zajęciach Studenci pracujący w danej grupie laboratoryjnej mają do dyspozycji przynajmniej jeden spekrofotometr, na którym pracują przez cały okres zajęć. Wyniki na bieżąco umieszczane są w arkuszach kalkulacyjnych, których poprawność weryfikowana jest w trakcie pracy wraz z prowadzącym.

Możliwa jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach. Student, który zdecydował się na nieobecność nie może uzyskać punktów za ocenę pracy ciągłej, natomiast maksymalna liczba punktów za raport z tych zajęć laboratoryjnych to maksymalnie 30 punktów, o ile Student uczestniczy w jego przygotowaniu, o czym decydują pozostali członkowie grupy laboratoryjnej, umieszczając Jego nazwisko w wykazie osób, przygotowujących raport.

Student, który był nieobecny na zajęciach z innych przyczyn i przedstawił usprawiedliwienie, nie może uzyskać punktów za ocenę pracy ciągłej na zajęciach, natomiast maksymalna liczba punktów za raport z tych zajęć laboratoryjnych to maksymalnie 30 punktów, o ile Student uczestniczy w jego przygotowaniu, o czym decydują pozostali Studenci z grupy laboratoryjnej, umieszczając Jego nazwisko w wykazie osób, przygotowujących raport.

W systemie zdalnym zajęcia są prowadzone w zespole na platformie Teams.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)