Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metody badawcze nauk społecznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 02-BN-S1-MBS05
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Metody badawcze nauk społecznych
Jednostka: Wydział Humanistyczny
Grupy: Przedm. obowiązkowe - 5 sem. informacji nauk. i bibliotekoznawstwa /st. I stopnia/
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Skrócony opis:

Moduł Metody badawcze nauk społecznych obejmuje wiedzę z zakresu sposobów klasyfikacji wiedzy, nauk, w tym wybranych nauk społecznych oraz ekonomicznych. Zagadnienia podejmowane na wykładzie dotyczą konkretnych metod badawczych, technik, narzędzi i możliwości ich zastosowania w badaniach z zakresu bibliologii i informatologii. Ponadto przekazywane informacje obejmują konstruowanie, wraz z wyznaczeniem poszczególnych etapów, przebiegu procesu badawczego.

Pełny opis:

Moduł Metody badawcze nauk społecznych obejmuje wiedzę z zakresu sposobów klasyfikacji wiedzy, nauk, wyróżniając w poszczególnych obszarach dziedziny i dyscypliny naukowe. Przekazana podczas wykładów wiedza obejmuje omówienie metod badawczych właściwych i zaczerpniętych z innych dyscyplin stosowanych w naukach społecznych, zwłaszcza w socjologii, pedagogice, psychologii, nauce o mediach, nauce o komunikacji społecznej. Charakterystyka konkretnych metod ma na celu wskazanie ich zastosowania w analizie zagadnień wchodzących w obszar badań bibliologicznych i informatologicznych. Informacje dotyczą również technik oraz narzędzi badawczych wykorzystywanych przy badaniach z zastosowaniem danej metody. Ponadto przekazywana wiedza obejmuje elementy budowy procesu badawczego; sposoby konstruowania planu badawczego; zasady etyki w badaniach społecznych.

Efekty uczenia się:

Znajomość: definicji pojęcia „wiedza”; sposobów klasyfikacji nauk; przepisów prawnych określających obszary wiedzy, dziedziny nauki i sztuki oraz dyscypliny naukowe i artystyczne; wybrane metody i techniki badawcze stosowane w naukach społecznych i wybranych naukach ekonomicznych.

Wiedza: o korelacjach bibliologii i informatologii z naukami społecznymi, zwłaszcza z socjologią, pedagogiką, psychologią, wiedzą o mediach, nauką o komunikacji społecznej; z zakresu terminologii dotyczącej poznania, rozumowania w nauce, strategii badawczych, typów badań i przebiegu procesu badawczego.

Umiejętność: zastosowanie wybranych metod i technik badawczych właściwych konkretnej nauce społecznej lub ekonomicznej do zaprojektowania badań obejmujących problematykę z zakresu bibliologii i informatologii; wyszukiwanie źródeł informacji o sposobach prowadzenia badań w wybranych naukach społecznych i ekonomicznych; krytycznej analizy tekstu metodologicznego, zwłaszcza obejmującego zagadnienia z zakresu bibliologii i informatologii.

Student ma świadomość zmian, zachodzących w wybranych naukach społecznych i ekonomicznych, i ma motywację do dokształcania się, aby w efekcie wykorzystywać najnowsze zdobycze wiedzy w przyszłej pracy zawodowej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)