Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy geodezji i fotogrametrii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 04-GF-SG-S2-GG2-708
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy geodezji i fotogrametrii
Jednostka: Wydział Nauk Przyrodniczych
Grupy: Przedm. obowiązkowe - 3 sem. geografii - geograficzne systemy informacyjne /stacjon. II st./
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowy

Skrócony opis:

Moduł ma umożliwić studentom poznanie technik i technologii pozyskiwania i przetwarzania danych geodezyjnych i fotogrametrycznych. Uczy posługiwania się urządzeniami pomiarowymi i zapoznaje z podstawowymi aplikacjami wykorzystywanymi w pracach geodezyjnych i fotogrametrycznych. Wskazuje na zastosowanie danych geodezyjnych i fotogrametrycznych w systemach informacji przestrzennej.

Pełny opis:

Moduł ma umożliwić studentom poznanie technik i technologii pozyskiwania i przetwarzania danych geodezyjnych i fotogrametrycznych. Uczy posługiwania się urządzeniami pomiarowymi i zapoznaje z podstawowymi aplikacjami wykorzystywanymi w pracach geodezyjnych i fotogrametrycznych. Wskazuje na zastosowanie danych geodezyjnych i fotogrametrycznych w systemach informacji przestrzennej. Przewiduje się realizację następujących treści programowych:

1. Rodzaje i cechy kamer pomiarowych.

2. Techniki wykonywania zdjęć stereoskopowych.

3. Osnowa fotogrametryczna.

4. Metody pomiarów sytuacyjno-wysokościowych.

5. Pomiary stereogramów na autografie cyfrowym.

6. Metody i produkty przetwarzania stereogramów (numeryczny model terenu, ortofotomapa)

Efekty uczenia się:

Student ma wiedzę w zakresie podstawowych kategorii pojęciowych i terminologii odnoszących się do geodezji i fotogrametrii, zna i rozumie teoretyczne podstawy technik pozyskiwania i opracowywania danych geodezyjnych i fotogrametrycznych.

Student posiada umiejętności z zakresu podstawowych pomiarów geodezyjnych i fotogrametrycznych, wykorzystuje je do pozyskiwania danych przestrzennych dla systemów informacji geograficznej. Wykazuje się umiejętnościami pracy w grupie.

Student wykorzystuje dostępne źródła danych przestrzennych. Rozumie potrzebę aktualizowania wiedzy z zakresu geodezji i fotogrametrii.

Metody i kryteria oceniania:

Po zakończeniu cyklu wykładów przeprowadzony będzie test wyboru. Jego celem jest sprawdzenie wiedzy o geodezyjnych i fotogrametrycznych metodach i narzędziach pozyskiwania i opracowywania danych geodezyjnych i fotogrametrycznych.

ocena bardzo dobra - student ma szeroką wiedzę w zakresu Podstaw geodezji i fotogrametrii (PGiF); zna metody i techniki pomiarów geodezyjnych i fotogrametrycznych, najnowsze narzędzia oraz zastosowania pozyskiwanych nimi danych w GIS; potrafi zaproponować innowacyjne zastosowanie tych metod do celów praktycznych; student uzyskuje >80% punktów z testu,

ocena dobra - student posiada dobrą wiedzę w zakresie PGiF; uzyskuje 66-80% punktów z testu,

ocena dostateczna - student ma podstawową wiedzę w zakresie PGiF; uzyskuje 51-65% punktów z testu,

ocena niedostateczna - student nie potrafi się wykazać podstawową wiedzą w zakresie PGiF; student uzyskuje ≤50% punktów z testu.

Zadania realizowane na zajęciach laboratoryjnych będą podlegać ocenie ciągłej. Poszczególne zadania będą wykonywane indywidualnie lub w małych grupach. Ocenie będzie podlegać umiejętność samodzielnego rozwiązywania podjętych zadań/umiejętność pracy w grupie, dokładność uzyskanych wyników oraz poprawność merytoryczna i formalna ich końcowego opracowania.

ocena bardzo dobra - student posiada umiejętności i kompetencje w zakresie wykorzystywania poznanych metod, narzędzi i aplikacji geodezyjnych i fotogrametrycznych; planuje etapy pracy w celu rozwiązania typowych i nowych zadań w oparciu o właściwie dobrane metody; posiada umiejętności w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych terenowych; potrafi konstruktywnie działać w grupie; opracowania są wykonane prawidłowo pod względem merytorycznym i formalnym,

ocena dobra - student posiada umiejętności i kompetencje w zakresie wykorzystywania poznanych metod, narzędzi i aplikacji geodezyjnych i fotogrametrycznych; realizuje etapy pracy w celu rozwiązania typowych zadań w oparciu o właściwie dobrane metody; posiada umiejętności w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych terenowych, współdziała w grupie; opracowania są wykonane prawidłowo pod względem merytorycznym i formalnym z dopuszczalnymi drobnymi uchybieniami, które nie wpływają znacząco na jakość opracowań,

ocena dostateczna - student posiada podstawowe umiejętności w zakresie wykorzystywania poznanych metod, narzędzi i aplikacji geodezyjnych i fotogrametrycznych; podejmuje próby realizacji poszczególnych etapów pracy przy znacznym wsparciu prowadzącego i/lub innych członków grupy; posiada podstawowe umiejętności w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych terenowych; potrafi wskazać źródła informacji i podejmuje próbę dotarcia do danych; potrafi pracować w grupie, przyjmując wyznaczone zadania; opracowania posiadają błędy formalne oraz uchybienia merytoryczne, niemniej student rozumie, z czego błędy wynikają i podejmuje próbę ich poprawienia,

ocena niedostateczna - student nie opanował umiejętności w zakresie wykorzystywania przedstawianych metod, narzędzi i aplikacji geodezyjnych i fotogrametrycznych, nie podejmuje się rozwiązania problemów badawczych, nie potrafi współpracować w grupie; opracowania nie spełniają wymogów merytorycznych i formalnych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)