Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Kościół wobec wróżbiarstwa i magii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 11-KRK-R1-096 Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Kościół wobec wróżbiarstwa i magii
Jednostka: Wydział Teologiczny
Grupy: Monografy dla Nauk o rodzinie
Punkty ECTS i inne: 2.00
Język prowadzenia: (brak danych)

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2018/2019" (zakończony)

Okres: 2019-02-18 - 2019-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Andrzej Uciecha
Prowadzący grup: Jerzy Myszor, Andrzej Uciecha
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie z modułu
Sposób ustalania oceny końcowej:

1. zaliczenie z oceną analityczno-syntetycznej pracy pisemnej przygotowanej i wygłoszonej w formie prezentacji multimedialnej zgodnie z podanym na pierwszych zajęciach harmonogramem;

2.obecność i aktywny udział w wykładach.

Pełny opis:

Wykład monograficzny NoR I stopień, sem. letni "Kościół wobec wróżbiarstwa i magii".

Wróżbiarstwo i magia należały i ciągle należą do tej sfery ludzkiej aktywności, która budzi zażenowanie i wstyd zwłaszcza dla tych osób, które uważają się za jednostki myślące racjonalnie. W badaniach zagadnienia dywinacji praktykowanej w epoce starożytności, średniowiecza i czasach nowożytnych krytycznej analizie historycznej poddane zostaną teksty źródłowe proweniencji pogańskiej i chrześcijańskiej (por. 1 Sm 28), kazania, komentarze biblijne, teksty hagiograficzne i historiograficzne, edykty państwowe, kościelne kanony soborowe i akta synodalne, rozporządzenia prawne i opisy literatury popularnej. Kierunek badań wyznaczą pytania dotyczące genezy i zasięgu zjawiska wróżbiarstwa i magii, procesu chrystianizowania tego fenomenu, stosunku Kościoła i doktryny chrześcijańskiej. Badanie teologiczno-pastoralnej pozycji Urzędu nauczycielskiego Kościoła do fenomenów wróżbiarstwa i magii w starożytności i w okresie średniowiecza ma na celu przygotować do krytycznego ujęcia tych i podobnych zjawisk (okultyzm, ezoteryzm) praktykowanych w czasach racjonalizmu i rozumu. Zagadnienie zostanie spenetrowane zgodnie z filozoficzną maksymą "Historia magistra vitae".

Uwagi:

Cyceron, De divinatione; Euzebiusz z Cezarei, Praeparatio evangelica; Augustyn z Hippony, De divinatione daemonum; Ewangelia Marii, por. Forbidden Oracles? The Gospel of the Lots of Mary, Studien und Texte zu Antike und Christentum / Studies and Texts in Antiquity and Christianity 89 [=STAC], Tübingen 2014. red. Anne Marie Luijendijk; Orygenes, Eustacjusz z Antiochii i Grzegorz z Nyssy o wywoływaniu duchów. Czy wróżka z Endor wywołała ducha Samuela (1 Sm 28)?, red. L.Nieścior, Kraków 2016; R.Wiśniewski, Wróżbiarstwo chrześcijańskie w późnym antyku, czyli jak poznać przyszłość i nie utracić zbawienia, Warszawa 2013; Magic and Divination In the Ancient World, red. Leda Cirolao, Jonathan Seidel, Leiden 2004; Mantike. Studies In Ancient Divination, red. Peter T.Struck, Sarah Iles Johnston, Leiden 2005.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.