Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Proseminarium II: Filozofia wyobraźni i wyobraźnia w filozofii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: W1-DF-S2-PR04-1
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Proseminarium II: Filozofia wyobraźni i wyobraźnia w filozofii
Jednostka: Wydział Humanistyczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

seminarium

Zajęcia w cyklu "semestr letni 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2022-02-21 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Proseminarium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Magdalena Mruszczyk
Prowadzący grup: Magdalena Mruszczyk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Proseminarium - Zaliczenie z modułu
Sposób ustalania oceny końcowej:

Wypowiedź ustna w oparciu o samodzielnie przeanalizowaną literaturę wraz z pisemnym przedstawieniem konspektu zaliczeniowego.

Pełny opis:

Proseminarium interdyscyplinarne II, zatytułowane: "Filozofia wyobraźni i wyobraźnia w filozofii" jest pomyślane jako cykl cotygodniowych ćwiczeń obejmujących ogólnie 30 godz. zajęć w semestrze. Tematyka proseminarium nawiązuje do zagadnienia wyobraźni, które z jednej strony stanowi kwestię filozoficzną i staje się przedmiotem filozoficznej refleksji, a z drugiej strony jawi się jako narzędzie filozofowania, ale także narzędzie pracy coachingowej. W związku z tym, na poszczególnych zajęciach będą podejmowane próby "poszukiwania" wyobraźni w różnych aspektach ludzkiego życia i ludzkiej nauki oraz w sztuce: pięknej, ale także użytkowej. Przy omawianiu szerokiego spektrum obecności wyobraźni w myśleniu i działaniu człowieka podjęte zostaną również wybrane zagadnienia z obszaru kognitywistyki. Wyobraźnia okaże się niezbędnym warunkiem samoświadomego kształtowania przez człowieka swojego życia i tym sposobem rozwijania aktywności kulturotwórczej. Wyobraźni nie może zabraknąć także w bardzo ważnej dla człowieka sferze sacrum i dlatego ten aspekt ludzkiego życia także stanie się kontekstem dla mówienia o niej.

Z racji tak szeroko i zarazem aktualnie zakreślonej problematyki Proseminarium interdyscyplinarnego II, analizie i interpretacji poddane zostaną przede wszystkim stanowiska myślicieli i twórców współczesnych (XX i XXI-wiecznych).

Uwagi:

Uczestniczenie w Proseminarium interdyscyplinarnym II o tytule.: "Filozofia wyobraźni i wyobraźnia w filozofii" zakłada studenta/studentki znajomość podstaw filozofii i historii filozofii, ze szczególnym wskazaniem na filozofię współczesną. Ponadto, uczestnicy seminarium powinni wykazać się ogólną orientacją we sytuacji współczesnej kultury ludzkiej, umiejętnością dostrzegania pozytywnych i negatywnych tendencji zachodzących wewnątrz kultury europejskiej oraz potrzebą i chęcią podejmowania w tych kwestiach dyskusji.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)