Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza mikrofacjalna [04-GE-PS-S2-GL2-808] semestr zimowy 2014/2015
Laboratorium, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Analiza mikrofacjalna [04-GE-PS-S2-GL2-808]
Zajęcia: semestr zimowy 2014/2015 [2014/2015Z] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy czwartek, 11:00 - 13:30
(sala nieznana)
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 7
Limit miejsc: 7
Prowadzący: Michał Zatoń
Literatura:

Literatura obowiązkowa:

Lehmann, U. & Hillmer, U., 1991: Bezkręgowce kopalne. Wydawnictwa Geologiczne.

Radwańska U., 1999: Przewodnik do ćwiczeń z paleontologii. Wydawnoctwo Invit.

Gradziński, R., Kostecka, A., Radomski, A. & Unrug, R., 1986: Zarys sedymentologii. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa.

Flügel, E., 2004: Microfacies of Carbonate Rocks. Analysis, Interpretation and Application. Springer-Verlag.

Literatura uzupelniająca:

Wilson, J.L., 1975: Carbonate Facies in Geologic History. Springer-Verlag.

Tucker, M.E. & Wright, V.P., 2004: Carbonate Sedimentology. Blackwell Science.

Horowitz, A.S. & Potter, P.E., 1971: Introductory Petrography of Fossils. Springer-Verlag.

Zakres tematów:

Treści zajęć:

1. Cele analizy mikrofacjalnej skał węglanowych. Podstawowa terminologia i klasyfikacje skał węglanowych wg schematów Folka i Dunhama.

2. Rozpoznawanie tła skalnego w płytkach cienkich – mikrytu i sparytu – oraz charakter rozproszenia ziaren szkieletowych.

3. Rozpoznawanie ziaren szkieletowych różnych grup skamieniałości w płytkach cienkich: glony wapienne, otwornice, promienice, spikule gąbek i szkielety stromatoporoidów, szkielety jamochłonów (głównie koralowce Rugoza i Tabulata), szkielety fauny muszlowej (małże, ślimaki, głowonogi, ramienionogi), mszywiołów, stawonogów (głównie trylobity i małżoraczki), pierścienic (serpulidy), szkarłupni (np. kolce jeżowców, elementy liliowców) strunowców (głównie konodonty). Rozpoznawanie ziarn biosedymentacyjnych (onkoidy, mikrostromatolity) i peloidów.

4. Nazewnictwo skał węglanowych na podstawie cech mikrofacji i interpretacja środowiska depozycyjnego wg standardowych modeli fanerozoicznych facji węglanowych Wilsona.

Metody dydaktyczne:

Metody prowadzenia zajęć: Wprowadzająca prezentacja problematyki w formie multimedialnej; samodzielna analiza mikroskopowa płytek cienkich skał węglanowych (45 godzin).

Praca własna studenta: przypomnienie wiedzy z zakresu paleontologii oraz samodzielne przyswajanie wiedzy przy pomocy zaleconych podręczników akademickich (15 godzin).

Metody i kryteria oceniania:

Kolokwium zaliczeniowe: 04-GL2-808-w-1

Osoba przeprowadzająca weryfikację: dr hab. Michał Zatoń.

Wymagania merytoryczne: Wiedza na temat rozpoznawania ziaren mineralnych i szkieletowych poszczególnych grup skamieniałości.

Kryteria oceny: W trakcie kolokwium, student otrzymuje dwa preparaty mikroskopowe. Rozpoznanie poszczególnych ziaren mineralnych i szkieletowych jednym preparacie, w stopniu zadowalającym, skutkuje zaliczeniem przedmiotu (ocena 3.0). Te same zadania wykonane bezbłędnie dla dwóch preparatów skutkuje oceną 5.0.

Przebieg procesu weryfikacji: Do kolokwium przystępują wszyscy studenci. Każdy student otrzymuje dwa preparaty mikroskopowe. Gwarancją zaliczenia jest rozpoznanie ziaren mineralnych i szkieletowych poszczególnych grup skamieniałości poznanych na zajęciach.

W razie niezaliczenia pierwszego terminu, student podchodzi do kolokwium jeszcze raz, w terminie ustalonym przez prowadzącego.

Kolokwium końcowe: 04-GL2-808-w-2

Osoba przeprowadzająca weryfikację: dr hab. Michał Zatoń.

wymagania merytoryczne: Znajomość terminologii i klasyfikacji skał węglanowych; znajomość rodzajów tła w preparatach mikroskopowych i charakteru rozproszenia ziaren szkieletowych i mineralnych; wiedza na temat rozpoznawania ziaren mineralnych i szkieletowych poszczególnych grup skamieniałości; znajomość nazewnictwa skał węglanowych na podstawie cech mikrofacji; wiedza na temat interpretacja środowiska depozycyjnego wg standardowych modeli fanerozoicznych facji węglanowych Wilsona na podstawie cech mikrofacji.

kryteria oceny: W trakcie kolokwium, student otrzymuje dwa preparaty mikroskopowe. Rozpoznanie poszczególnych ziarn szkieletowych i określenie środowiska depozycji na podstawie cech mikrofacji w jednym preparacie, w stopniu zadowalającym, skutkuje zaliczeniem przedmiotu (ocena 3.0). Te same zadania wykonane bezbłędnie dla dwóch preparatów skutkuje oceną 5.0.

przebieg procesu weryfikacji: Do kolokwium przystępują wszyscy studenci. Każdy student otrzymuje dwa preparaty mikroskopowe. Gwarancją zaliczenia jest rozpoznanie ziaren szkieletowych i określenia środowiska depozycji na podstawie cech mikrofacji w jednym preparacie, w sposób zadowalający. W razie niezaliczenia pierwszego terminu, student podchodzi do kolokwium jeszcze raz, w terminie ustalonym przez prowadzącego.

Uwagi:

3 sem. geologii, specjalność PST /stacjonarne II stopnia/

Trzy godziny tygodniowo w sali 208lab Wydziału Nauk o Ziemi

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)