Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Moduł fakultatywny: Zmiana w perspektywie społecznej (B): Problemy bezrobocia i rynku pracy w regionie [05-SO-MR-S1-PBRP] semestr letni 2015/2016
Ćwiczenia, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Moduł fakultatywny: Zmiana w perspektywie społecznej (B): Problemy bezrobocia i rynku pracy w regionie [05-SO-MR-S1-PBRP]
Zajęcia: semestr letni 2015/2016 [2015/2016L] (zakończony)
Ćwiczenia [C], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 5
Limit miejsc: 5
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Rafał Muster
Strona domowa grupy: http://www.is.us.edu.pl
Literatura:

Literatura:

Podstawowa:

Tadeusz Borkowski, Aleksander Marcinkowski (red.), Socjologia bezrobocia, Biblioteka Pracownika Socjalnego, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1999r.

Mieczysław Kabaj, Strategie i programy przeciwdziałania bezrobociu w Unii Europejskiej i w Polsce, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2004r.

Teresa Charkowska-Smolak, Agata Chuchicka (red.), Człowiek w społecznej przestrzeni bezrobocia, Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań 2004r.

Zalecana:

Krystyna Kmiecik-Baran, Bezrobocie czynnikiem marginalizacji i ubóstwa, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2009.

Eugeniusz Kwiatkowski, Bezrobocie: podstawy teoretyczne, Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002

Irena Reszke, Wobec bezrobocia: opinie i stereotypy, Biblioteka Pracownika Socjalnego, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1999

Hanna Czerniewska, Barbara Stachurska-Marcińczak (red.), Praca i polityka społeczna w perspektywie XXI wieku, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa 1998r.

Zakres tematów:

1. Bezrobocie i rynek pracy – problemy definicyjne. Pojęcie osoby bezrobotnej w polskim ustawodawstwie. Rodzaje bezrobocia: bezrobocie frykcyjne, strukturalne, cykliczne, klasyczne. Metodologia BAEL – Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności.

2. Rynek pracy w województwie śląskim i w Polsce. Charakterystyka dynamiki następujących zmian w strukturze bezrobotnych.

3. Kompetencje bezrobotnych a wyzwania współczesnego rynku pracy. Prezentacja badań autora dotyczących kompetencji cywilizacyjnych osób bezrobotnych, które są niezbędne przy poszukiwaniu i podejmowaniu pracy.

4. Problemy dyskryminacji na rynku pracy. Kobiety na rynku pracy – prezentacja badań własnych autora.

5. Wizyta w jednym z powiatowych urzędów pracy lub zaproszenie na zajęcia pracownika publicznych służb zatrudnienia. Dokumenty niezbędne do nabycia statusu bezrobotnego. Świadczenia dla bezrobotnych.

6. Usługi rynku pracy i rola urzędów pracy w aktywizacji zawodowej bezrobotnych.

7. Rola samorządu i państwa w działaniach na rzecz ograniczania bezrobocia. Lokalne inicjatywy aktywizujące rynek pracy.

8. Charakterystyka podstawowych instrumentów rynku pracy: refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, roboty publiczne, staże, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy. Osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy – na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

9. Wpływ środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej na sytuację panującą na rynku pracy w województwie śląskim i w Polsce. Poznanie procedur pozyskiwania środków finansowych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

10. Migracja zarobkowa Polaków po wejściu do Unii Europejskiej. Transfer zasiłków dla bezrobotnych w krajach Unii Europejskiej. Europejskie służby zatrudnienia EURES – cele i zadania.

11. Kierunki rozwoju współczesnego rynku pracy. Zawody przyszłości. Kompetencje nowoczesnego pracownika.

Metody dydaktyczne:

Ćwiczenia, konsultacje (regularne, jak też organizowane w indywidualnych przypadkach), warsztaty grupowe

Łącznie 2 godziny tygodniowo x 15 tygodni = 30 godzin

Metody i kryteria oceniania:

Podstawą do dopuszczenia do uzyskania zaliczenia jest obecność na co najmniej 50% zajęciach ćwiczeniowych. Maksymalnie dopuszcza się nieusprawiedliwioną nieobecność na dwóch zajęciach ćwiczeniowych. Każdą następną nieobecność należy zdać podczas dyżuru.

Przy wystawianiu oceny z ćwiczeń będzie brana pod uwagę aktywność merytoryczna na zajęciach - jeżeli u studenta zostanie odnotowana co najmniej trzykrotna aktywność podczas, wówczas ocena zostanie podniesiona o 1 stopień.

Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest pozytywna ocena z przygotowanej i omówionej prezentacji na jeden z zadanych wcześniej tematów dot. problematyki rynku pracy.

Uwagi:

6 semestr, Socjologia miasta i regionu (stacjonarne I stopnia)

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)