Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Globalne problemy środowiska przyrodniczego [04-GF-S2-GG2-002] semestr letni 2016/2017
Laboratorium, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Globalne problemy środowiska przyrodniczego [04-GF-S2-GG2-002]
Zajęcia: semestr letni 2016/2017 [2016/2017L] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
co drugi poniedziałek (nieparzyste), 12:00 - 14:00
sala 624
Budynek dydaktyczny "Żyleta" (Sosnowiec, ul. Będzińska 60) jaki jest adres?
Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (nieparzyste)" odbywają się w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (parzyste)" odbywają się w drugim tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Jeśli zajęcia wypadają w dniu wolnym, to nie odbywają się, natomiast nie ma to wpływu na terminy kolejnych zajęć - odbędą się one dwa tygodnie później.
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 8
Limit miejsc: 8
Prowadzący: Mariusz Rzętała
Strona domowa grupy: http://el.us.edu.pl
Literatura:

1. Craig J.R., Vaughan D.J., Skinner B.J., 2003: Zasoby Ziemi. PWN, Warszawa. 503 s.

2. Cowie J., 2009: Zmiany klimatyczne: przyczyny, przebieg i skutki dla człowieka. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa. 435 s.

3. Schönweise C. D., 1997: Klimat i człowiek. Prószyński i S-ka, Warszawa. 185 s.

4. Stanley S. M., 2005: Historia Ziemi. PWN, Warszawa. 705 s.

5. Machowski R., Rzętała M.A., Rzętała M., 2014: Globalne problemy środowiska przyrodniczego. przewodnik do ćwiczeń dla studentów geografii i ochrony środowiska. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice. 80 s.

6. Budnikowski A., 1998: Ochrona środowiska jako problem globalny. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa. 170 s.

7. Józefaciuk A., Józefaciuk Cz., 1996: Erozja i melioracje przeciwerozyjne. Biblioteka Monitoringu Środowiska, PIOŚ, IUNG, Warszawa.

8. Kundzewicz Z. W., Kowalczyk P., 2008: Zmiany klimatu i ich skutki. Wydawnictwo Kurpisz, Poznań. 216 s.

9. Kowalczyk P., 2008: Zagrożenia wodne związane z deficytem wody. Wydawnictwo Kurpisz, Poznań. 356 s.

10. Wibig J., 2012: Klimat Polski: zmiany współczesne i perspektywy na przyszłość. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź. 47 s.

Zakres tematów:

Treści zajęć:

1) Zajęcia organizacyjne, wprowadzenie do problematyki globalnych problemów środowiska przyrodniczego, omówienie zasad realizacji zajęć oraz zasad zaliczenia zajęć. 2) Uderzenia ciał niebieskich (katastrofy o charakterze globalnym i regionalnym). 3. Atmosfera – ochronna powłoka Ziemi. 4) Deforestacja. 5) Pustynnienie i erozja gruntów. 6). Efekt cieplarniany (ze szczególnym uwzględnieniem roli dwutlenku węgla). 7) Ozon w atmosferze. 8) Zajęcia zaliczeniowe.

Metody dydaktyczne:

Zajęcia laboratoryjne z wykonaniem sześciu prac pisemnych, dyskusją, pracą z materiałami kartograficznymi i zestawieniami danych dotyczących globalnych problemów środowiska przyrodniczego

Metody i kryteria oceniania:

Prace pisemne polegające na sporządzeniu szkiców sytuacyjnych, wykresów, zestawień tabelarycznych, komentarza tematycznego (analizy) i zestawień bibliograficznych. Zgodnie ze skalą stopni ECTS: bardzo dobry - wybitne osiągnięcia, jedynie drugorzędne błędy; dobry plus - powyżej średniego standardu, z pewnymi błędami; dobry - generalnie solidna praca, z szeregiem błędów; dostateczny plus - zadowalający, ale z istotnymi brakami; dostateczny - praca spełnia minimalne kryteria; niedostateczny - brak opracowania lub praca nie spełnia minimalnych wymagań. Ocena końcowa prac pisemnych wykonanych na zajęciach laboratoryjnych odpowiada średniej arytmetycznej ocen z weryfikacji efektów kształcenia.

Uwagi:

2 sem. geografii /stac. II stopnia/, specjalność ZP - prof. M. Rzętała

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)