Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

E-government, informacja publiczna i prawna [02-IE-S1-IPP04] semestr letni 2018/2019
Ćwiczenia, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: E-government, informacja publiczna i prawna [02-IE-S1-IPP04]
Zajęcia: semestr letni 2018/2019 [2018/2019L] (zakończony)
Ćwiczenia [C], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy czwartek, 11:30 - 13:00
sala 306
Plac Sejmu Śląskiego jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 10
Limit miejsc: 15
Prowadzący: Justyna Adamus-Kowalska
Literatura:

Zaremba M.: Prawo dostępu do informacji publicznej: zagadnienia praktyczne. Warszawa, 2009.

Luterek M.: E-government: systemy informacji publicznej. Warszawa, 2010.

Adamus J.: System informacji archiwalnej w Polsce: projektowanie języka klasyfikacji dokumentów elektronicznych. Praktyka i Teoria Informacji Naukowej i Technicznej, T. 16, nr 3 (2008), s. 20-30.

Adamus J.: Archiwizacja i dobre zarządzanie dokumentacją elektroniczną w administracji publicznej. Praktyka i Teoria Informacji Naukowej i Technicznej, T. 16, nr 4 (2008), s. 3-8.

Adamus J.: Archiwizacja dokumentów elektronicznych w administracji publicznej. Archiwista Polski, R. 10, nr 4 (2005), s. 41-45.

Zakres tematów:

Omawianie i analiza systemów przechowujących i przetwarzających informacje , do których dostęp jest regulowany poprzez Ustawę o dostępie do informacji publicznej. Na zajęciach zostaną wykorzystane różne źródła informacji publicznej. Literatura natomiast umożliwi poznanie praw i ograniczeń w dostępie do informacji publicznej.

Dostępność i upublicznienie informacji obejmuje określone rodzaje informacji, dlatego istotna jest znajomość zakresu oraz form dostępności informacji.

Pena wiedza z zakresu informacji publicznej obejmuje także formy przepływu informacji publicznej, systemy obiegu dokumentów w urzędach różnych szczebli oraz znajomość metod tworzenia, opisywania, przechowywania i archiwizowania dokumentów.

Każdy dokument funkcjonuje w określonym obiegu, od jego utworzenia lub przyjęcia w punkcie kancelaryjnym, aż do jego archiwizacji. Istotna jest znajomość mechanizmów funkcjonowania dokumentów w obiegu bieżącym, okresów ich przechowywania i niszczenia oraz archiwizacji wieczystej zgodnie z kategoriami archiwalnymi. Wskazane zostaną metody podstępowania i zarządzania dokumentacją elektroniczną. Administracja publiczna ma do spełnienia szereg zadań w związku z informatyzacją, m.in. tworzenie wiarygodnych i dających się poświadczyć kopii cyfrowych dokumentów, jak również tworzenie platform wymiany informacji i komunikacji na zewnątrz urzędu. Komunikacja w administracji publicznej omówiona zostanie na konkretnych praktycznych przykładach i rozwiązaniach funkcjonujących w elektronicznej administracji w Polsce i na świecie.

Metody dydaktyczne:

Lektura i analiza Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198).

Analiza i zasady działania serwisu rządowego bip.gov.pl

Praca z systemem informacji publicznej na stronach internetowych instytucji publicznych w Polsce i na świecie.

Praca na platformie ePUAP, SEKAP i In.

Uzyskanie poświadczonego profilu zaufanego na ePUAP.

Metody i kryteria oceniania:

Przy ocenie uwzględniony będzie stopień opanowania wiedzy teoretycznej z podstaw terminologicznych i podstaw prawnych administracji publicznej w Polsce i na świecie.

Przy ocenie uwzględniony będzie stopień opanowania umiejętności praktycznych z zakresu posługiwania się narzędziami informatycznymi oferowanym we współczesnej administracji publicznej i informacji publicznej

Uwagi:

studenci 4 semestru - informacja w instytucjach e-społeczeństwa /studia stacjonarne I stopnia/

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)