Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Poetyka historyczna [02-FP-S1-PH] semestr zimowy 2019/2020
Laboratorium, grupa nr 3

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Poetyka historyczna [02-FP-S1-PH]
Zajęcia: semestr zimowy 2019/2020 [2019/2020Z] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 3 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy poniedziałek, 11:30 - 13:00
sala 414
Plac Sejmu Śląskiego jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 12
Limit miejsc: 20
Prowadzący: Marek Pytasz
Literatura:

T. S. Eliot: Tradycja i talent indywidualny. W: tenże: Kto to jest klasyk i inne eseje. Kraków 1998; M.Głowiński: Tradycja literacka. W: Problemy teorii literatury. Seria 1. Red. H. Markiewicz. Wrocław 1987; J. Sławiński: Synchronia i diachronia w procesie historycznoliterackim. W: Problemy teorii literatury. Seria 2. Red. H. Markiewicz. Wrocław 1987; D. Pawelec: Jak możliwa jest dziś poetyka historyczna? „Teksty Drugie” 1994, nr 5/6; S. Balbus: Historycznoliteracka aktywność stylizacji. W: tenże: Między stylami. Kraków 1996; R. Nycz: Parodia i pastisz. W: tenże: Tekstowy świat. Poststrukturalizm a wiedza o literaturze. Warszawa 1993; J. Culler: Presupozycje i intertekstualność. W: Studia z teorii literatury. Archiwum przekładów „Pamiętnika Literackiego”. Red. K. Bartoszyński, M. Głowiński, H. Markiewicz. Seria 2. Wrocław 1988;

Zakres tematów:

: Pojęcie poetyki historycznej (przedmiot i zakres badań, kategorie poetyki historycznej). Wprowadzenie pojęcia tradycji literackiej i porządków diachronii i synchronii w procesie historycznoliterackim. Historyczne przekształcenia i rozwój form literackich, różnicowanie i wzajemne oddziaływanie form i systemów literackich. Analiza dzieła literackiego w porządku historycznoliterackim. Poetyka sformułowana i immanentna (poetyka sformułowana i obszary jej realizacji, przykładowa rekonstrukcja poetyki immanentnej). Historyczny wymiar dzieła literackiego (dzieło literackie a macierzysty kontekst literacki, dzieło literackie a tradycja; fenotyp i genotyp dzieła literackiego, zagadnienia analizy historycznej dzieła literackiego). Intertekstualność: od dialogicznej koncepcji Bachtina do poststrukturalizmu. Typologia zjawisk i strategii intertekstualnych (stylizacja, aluzja literacka, pastisz, parodia, restytucja formy).

Metody dydaktyczne:

Zajęcia praktyczne: analiza i interpretacja utworów poetyckich z uwzględnieniem ich związków z tradycją literacką, przygotowanie do samodzielnego pisania historycznoliterackiej interpretacji utworu poetyckiego.Praca z kanonicznymi tekstami teoretycznymi teoretycznoliterackich. Wykształcenie umiejętności lektury tekstu literackiego w kontekście procesu historycznoliterackiego.

Metody i kryteria oceniania:

Aktywność na zajęciach, przygotowanie do zajęć. Praca semestralna.

Uwagi:

3 sem. fil. pol. I stopnia, grupa dziekańska G6

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)