Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Animowanie działań edukacyjnych i pracy wychowawczej [12-PE-WIP-N2-1AD] semestr zimowy 2019/2020
Ćwiczenia, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Animowanie działań edukacyjnych i pracy wychowawczej [12-PE-WIP-N2-1AD]
Zajęcia: semestr zimowy 2019/2020 [2019/2020Z] (zakończony)
Ćwiczenia [C], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
wielokrotnie, niedziela (niestandardowa częstotliwość), 15:45 - 16:30
sala 105
Budynek B (Cieszyn, ul. Bielska 62) jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 20
Limit miejsc: 22
Prowadzący: Malwina Rolka
Zakres tematów:

Animacja społeczno-kulturalna w pracy edukacyjnej i wychowawczej: pojęcie animacji i animacji społeczno-kulturalnej, rodzaje i modele animacji, techniki animacji, sposoby wykorzystania animacji społeczno-kulturalnej w edukacji, przykłady działań animacyjnych w sferze edukacji formalnej i pozaformalnej ze wskazaniem na ich animacyjny charakter.

Animacyjna działalność projektowa w sferze edukacji i pracy wychowawczej: pojęcie projektu w sferze edukacji formalnej i pozaformalnej (realizacja projektu edukacyjnego a praca metodą projektów), ogólne zasady projektowania działań edukacyjnych i wychowawczych, specyfika projektu animacyjnego, przykłady instytucji i organizacji realizujących działalność animacyjną w sferze edukacji).

Planowanie działań animacyjnych w edukacji i pracy wychowawczej: cele i zadania projektu, grupa docelowa, diagnozowanie potrzeb środowiska wychowawczego (faza diagnostyczna projektu), narzędzia metodologiczne w diagnozowaniu zróżnicowanych środowisk wychowawczych, przykłady przebiegu fazy diagnostycznej projektu oraz przykłady wykorzystania wybranych narzędzi metodologicznych w diagnozie środowiska wychowawczego.

Konsultacje tematyki projektów pod kątem ich celów i zdań – dyskusja.

Realizacja i ewaluacja projektu animacyjnego w edukacji i pracy wychowawczej: etapy realizacji projektu animacyjnego w edukacji, rodzaje i harmonogramy działań projektowych, sposoby ewaluacji rezultatów projektu, narzędzia metodologiczne służące ewaluacji projektu, przykłady harmonogramów działań projektowych, przykłady wykorzystania wybranych narzędzi metodologicznych w ewaluacji projektów edukacyjnych i animacyjnych.

Sposoby i źródła finansowania projektów edukacyjnych i animacyjnych: źródła finansowania projektów w sferze edukacji (środki rządowe, organizacje pozarządowe, środki unijne ze wskazaniem przykładów instytucji, organizacji, funduszy, z których można pozyskać środki na finansowanie projektów w sferze edukacji), sposoby pozyskiwania środków na działalność animacyjną i edukacyjną – przykłady, ogólne zasady finansowania projektów edukacyjnych i animacyjnych, zasady planowania budżetu projektu.

Zasady tworzenia wniosków o dofinansowanie projektów edukacyjnych i animacyjnych: główne części wniosku o dofinansowanie projektu edukacyjnego na przykładach wniosków organizacji, instytucji, funduszy finansujących działalność projektową w sferze edukacji i kultury, funkcje poradników służących wypełnianiu wniosków – przykłady poradników w konkretnych programach wsparcia działań edukacyjnych, zasady tworzenia kosztorysów (tworzenie kosztorysu).

Przykłady projektów animacyjnych realizowanych w zróżnicowanych środowiskach wychowawczych.

Metody dydaktyczne:

Prezentacja, analiza dokumentów, dyskusja.

Metody i kryteria oceniania:

Wypowiedź ustna z prezentacją

Wymagania merytoryczne:

Przygotowanie prezentacji wybranego zagadnienia z zakresu treści zajęć na podstawie literatury wraz z przedstawieniem samodzielnie zebranych materiałów ilustrujących omawiane zagadnienie w praktyce społecznej i pedagogicznej oraz komentarzem studenta. Zebrane materiały mogą zostać zaprezentowane w formie dossier, prezentacji multimedialnej, dokumentacji fotograficznej lub audiowizualnej i pozostają do wglądu prowadzącego jako element oceny.

Kryteria oceny:

Ocena w skali 2.0-5.0. Ocenie podlega:

Merytoryczny poziom prezentacji i komentarza do zebranych materiałów.

Jakość i przydatność edukacyjna zebranych materiałów ilustrujących omawiane zagadnienie w praktyce społecznej i pedagogicznej.

Poziom językowy wypowiedzi (poprawność, płynność, komunikatywność).

Przebieg procesu weryfikacji:

Wypowiedź ustna z prezentacją zebranych materiałów w czasie zajęć.

Projekt

Wymagania merytoryczne:

Przygotowanie pisemnej wersji projektu o charakterze animacyjnym skierowanego do wybranego środowiska wychowawczego z uwzględnieniem jego założeń i celów, fazy diagnostycznej, fazy realizacji ze szczegółowym przedstawieniem kolejnych etapów i harmonogramu działań, narzędzi i sposobów ewaluacji przebiegu i rezultatów projektu oraz wskazaniem możliwych źródeł finansowania.

Kryteria oceniania:

Ocena w skali 2.0-5.0. Ocenie podlega:

Poziom wykorzystania standardów projektowania w sferze edukacji, kultury i pracy społecznej.

Kompletność projektu i zgodność jego elementów z wymaganiami merytorycznymi.

Poziom językowy tekstu.

Przebieg procesu weryfikacji:

Projekt w wersji pisemnej powinien zostać dostarczony drogą mailową (na adres: malwina.rolka@us.edu.pl) do dnia 31.12.2019r. Wymagania edytorskie: dokument programu Word – doc. doxc., Times New Roman 12 pkt., odstęp 1,5).

Uwagi:

ZEWiWP

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)