Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Fizyka w naukach o Ziemi [W2-KIER-105] semestr zimowy 2020/2021
Laboratorium, grupa nr 3

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Fizyka w naukach o Ziemi [W2-KIER-105]
Zajęcia: semestr zimowy 2020/2021 [2020/2021Z] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 3 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
co drugi wtorek (nieparzyste), 9:45 - 11:15
sala I Pracownia
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych (Katowice, ul. Bankowa 14) jaki jest adres?
Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (nieparzyste)" odbywają się w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (parzyste)" odbywają się w drugim tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Jeśli zajęcia wypadają w dniu wolnym, to nie odbywają się, natomiast nie ma to wpływu na terminy kolejnych zajęć - odbędą się one dwa tygodnie później.
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 12
Limit miejsc: 14
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Stanisław Duber, Maciej Mendecki, Iwona Stan-Kłeczek
Literatura:

- W. Moebs, S. J. Ling, J. Sanny, Fizyka dla szkół wyższych, Tom1,2 i 3 openstax, Polska

- H. Szydłowski. Pracownia Fizyczna. Warszawa 1973;

- Szczeniowski; Fizyka doświadczalna, tom I-IV, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1976;

- T. Dryński; Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki;

- Dostępne źródła internetowe

Zakres tematów:

Studenci realizują ćwiczenia z następujących działów fizyki: mechanika (Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego i rewersyjnego; Wyznaczanie modułu Younga za pomocą strzałki ugięcia, Wyznaczanie modułu sztywności metodą dynamiczną), optyka (Wyznaczanie ogniskowej soczewek półprzewodnikowych), elektryczność i magnetyzm (Wyznaczanie oporu elektrycznego za pomocą analogowych mierników prądu, Wyznaczanie charakterystyk diod półprzewodnikowych, Cechowanie watomierza i licznika energii elektrycznej) oraz termodynamika (Wyznaczanie współczynnika lepkości cieczy metodą Stokesa, Wyznaczanie współczynnika lepkości cieczy metodą wypływu, Wyznaczanie zależności temperatury wrzenia wody od ciśnienia, Wyznaczanie ciepła właściwego metodą ostygania).

Metody dydaktyczne:

Studentowi zostają przydzielone konkretne doświadczenia. Student przygotowuje się z zagadnień teoretycznych zawartych w instrukcji ćwiczenia. Samodzielnie wykonuje pomiary. Na podstawie otrzymanych danych pomiarowych sporządza sprawozdanie. W przypadku zajęć online student na podstawie filmiku dotyczącego wykonania doświadczenia oraz dostarczonych mu danych pomiarowych sporządza sprawozdanie.

Metody i kryteria oceniania:

Student zostaje oceniony na podstawie odpowiedzi ustnej będącej kolokwium wstępnym do doświadczenia oraz wykonanego sprawozdania. Ocena stanowi średnią ocen z kolokwium oraz wykonanego przez studenta sprawozdania. Ocenie podlegają wszystkie przydzielone studentowi doświadczenia. Ocena końcowa stanowi średnią tych ocen.

Uwagi:

gr. 3 - 1 sem. Inżynierii zagrożeń środowiskowych /st. I stopnia/

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)