Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Pracownia dyplomowa I [W2-S2OS19-2OS-03A] semestr zimowy 2020/2021
Laboratorium, grupa nr 5

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Pracownia dyplomowa I [W2-S2OS19-2OS-03A]
Zajęcia: semestr zimowy 2020/2021 [2020/2021Z] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 5 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy piątek, 8:00 - 13:00
sala sale KE
Wydział Nauk Przyrodniczych (Katowice, ul. Bankowa 9) jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 3
Limit miejsc: 3
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Ryszard Ciepał, Marta Kandziora-Ciupa
Literatura:

MALIŃSKA K. 2012. Biowęgiel odpowiedzią na aktualne problemy

ochrony środowiska. Inżynieria i Ochrona Środowiska 2012, t. 15, nr 4, s. 387-403

Szumska (Wilk)M., Gworek B. METODY OZNACZANIA FRAKCJI METALI CIĘŻKICH W OSADACH ŚCIEKOWYCH. Ochrona Środowiska i Zasobów Naturalnych nr 41, 2009

Jeske A., Gworek B. PRZEGLĄD METOD OZNACZANIA BIODOSTĘPNOŚCI I MOBILNOŚCI METALI CIĘŻKICH W GLEBACH. Ochrona Środowiska i Zasobów Naturalnych nr 49, 2011.1.

Nadgórska-Socha A., Kandziora-Ciupa M., Ciepał R. 2015. Element accumulation, distribution, and phytoremediation potential in selected metallophytes growing in a contaminated area. Environmental Monitoring and Assessment 187: 441.

Nadgórska-Socha A., Ptasiński B., Kita A. 2013. Heavy metal bioaccumulation and antioxidative responses in Cardaminopsis arenosa and Plantago lanceolata leaves from metalliferous and non-metalliferous sites: a field study. Ecotoxicology 22:1422-1434.

Zakres tematów:

Teoretyczne zapoznanie się z metodami prac laboratoryjnych (analiza zawartości metali ciężkich u roślin i w glebie)

Wybrane metody ekstrakcji metali ciężkich w glebie, wybrane indeksy zanieczyszczenia gleby i roślin. Podstawowe wskaźniki ekologiczne w ocenie ryzyka środowiskowego. Biowęgiel odpowiedzią na aktualne problemy

ochrony środowiska. Przygotowanie materiału do badań (suszenie, homogenizacja gleby) i pozyskanie nasion badanych gatunków metalofitów.

Kwerenda piśmiennictwa dotyczącego tematu pracy magisterskiej.

Metody dydaktyczne:

Praca samodzielna, heureza, dyskusja, analiza przypadku, praca laboratoryjna

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę końcową modułu składa się średnia ważona ocen z:

- ciągłej oceny aktywności i umiejętności praktycznych, karty pracy (0,5);

- esej związany z zajęciem stanowiska wobec problemu badawczego poruszanego w pracy magisterskiej (0,5);

Zaliczenie pracowni specjalizacyjnej wymaga uzyskania pozytywnej oceny każdej z form aktywności weryfikowanej w ramach modułu.

Bardzo dobry - student aktywnie uczestniczy w zajęciach, potrafi objaśnić kolejne etapy przeprowadzanych procedur i zna zasadę działania stosowanych technik. Wykazuje kreatywność w rozwiązywaniu problemów i planowaniu doświadczeń, czynnie uczestniczy w dyskusjach dotyczących analiz środowiskowych; w eseju dot. problematyki pracy magisterskiej brak błędów

dobry - student potrafi odpowiedzieć na zadane mu pytania, rozumie zasadnicze etapy procedur wykorzystywanych w pracy badawczej (pracy magisterskiej) i potrafi zaplanować proste eksperymenty i korzystając z dostępnej literatury interpretować wyniki obserwacji, jest solidny w prowadzeniu dokumentacji prac laboratoryjnych; eseju dot. problematyki pracy magisterskiej niewielkie błędy

dostateczny - student potrzebuje dodatkowych wskazówek od prowadzącego i nie wykazuje inicjatywy w rozwiązywaniu problemów badawczych, jest słabo zaangażowany w realizację zajęć i wymaga stałego nadzoru i pomocy. Esej dot. problematyki pracy magisterskiej jest napisany poprawnie, chociaż są w nim błędy merytoryczne

niedostateczny - student jest niezaangażowany w przygotowanie literatury przedmiotu, nie rozumie celu planowanych doświadczeń ani zleconych zadań, nie uczestniczy w dyskusjach dotyczących analiz środowiskowych. Esej dot. problematyki pracy magisterskiej z licznymi błędami, nie do zaakceptowania. Brak eseju pracy.

Uwagi:

dr Marta Kandziora-Ciupa

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)