Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Pracownia dyplomowa I [W2-S2BT19-2BT-03A] semestr zimowy 2022/2023
Laboratorium, grupa nr 5

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Pracownia dyplomowa I [W2-S2BT19-2BT-03A]
Zajęcia: semestr zimowy 2022/2023 [2022/2023Z] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 5 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 3
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Alina Kafel, Mirosław Nakonieczny, Elżbieta Szulińska
Literatura:

Zalecone przez opiekunów naukowych podręczniki, instrukcje i piśmiennictwo oryginalne.

Bieżące piśmiennictwo z zakresu tematu przyszłej pracy magisterskiej. Elektroniczne bazy danych. Także podręczniki z zakresu statystyki, metodyki biochemicznej i fizjologii zwierząt (bezkręgowców).

Zakres tematów:

• Wprowadzenie do zagadnień poruszanych w trakcie zajęć wraz z dodatkowym przeszkoleniem BHP w zakresie pracy w laboratoriach Zespołu Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii.

• Przygotowanie teoretyczne do wykonywania podstawowych oznaczeń laboratoryjnych, których użycie będzie konieczne w podejmowanych pracach magisterskich.

• Przygotowywanie pożywek i mediów do karmienia zwierząt w doświadczeniach.

• Metodyki hodowli różnych bezkręgowców w warunkach kontrolowanych.

• Planowanie doświadczenia, w tym obliczanie i przeliczanie stężeń, dawek, mas, gęstości i innych wartości potrzebnych do poprawnego zaplanowania i opisu doświadczenia, rejestrowanie wyników i dodatkowe formy dokumentacji, wstępne opracowywanie wyników, wykorzystywanie dostępnych licencjonowanych programów komputerowych do analizy wyników w stosowanych technikach analitycznych.

• Techniki kolorymetryczne i spektrometryczne.

• Oznaczenia aktywności wybranych enzymów antyoksydacyjnych i detoksykacyjnych.

• Techniki immunochemiczne (ELISA, Western-blot).

• Bieżące omawianie otrzymywanych wyników.

Metody dydaktyczne:

Laboratorium:

- ćwiczenie metod stosowanych w Zespole Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii;

- walidacja poznanych metod;

- projektowanie, prowadzenie i analiza wyników prostych doświadczeń;

- dyskusja na temat etapów procesu badawczego;

- prowadzenie dokumentacji z przeprowadzonych ćwiczeń;

- rozmowa na temat zasad pracy w laboratorium, sposobu prowadzenia dokumentacji i sporządzania raportów;

- ćwiczenia w zakresie stawiania hipotez badawczych i projektowania sposobów ich weryfikacji;

- ćwiczenie umiejętności prowadzenia hodowli (opcjonalnie).

Konsultacje:

- dyskusja na temat treści oraz sposobu przygotowania sprawozdań.

- weryfikacja materiałów źródłowych zgromadzonych przez studenta.

Podczas zajęć stosowane są nowoczesne metody dydaktyczne (w tym wykorzystywanie profesjonalnych baz danych) wybrane przez prowadzącego oraz adekwatne do zakresu tematycznego seminarium.

Metody i kryteria oceniania:

Oceniane jest zaangażowanie studenta, jego solidność podczas wykonywania prac zleconych przez prowadzącego; rzetelność w sporządzaniu dokumentacji; kreatywność podejścia do problemów badawczych i sposobów ich rozwiązania.

Ocenie podlega poprawność oraz sposób przygotowania i przedstawienia częściowych raportów po wykonanych doświadczeniach; profesjonalność i solidność walidacji metod; kreatywne podejście do opracowania wyników i roboczych wniosków, ich kompletność, sposób zestawienia oraz prezentacji obserwacji i wyników zebranych podczas całego bloku laboratoriów; poprawność oraz trafność opisu wartości poznawczej poszczególnych metod i wyciąganych wniosków końcowych.

Bardzo dobry - student aktywnie uczestniczy w pracach laboratoryjnych, rozumie celowość podejmowanych czynności, potrafi objaśnić kolejne etapy przeprowadzanych procedur i zna zasadę działania stosowanych technik, zadaje pytania świadczące o jego zaangażowaniu i kreatywności w rozwiązywaniu bieżących problemów oraz planowaniu dodatkowych eksperymentów, czynnie uczestniczy w dyskusjach dotyczących analizy i interpretacji wyników;

dobry - student potrafi odpowiedzieć na zadane mu pytania, rozumie zasadnicze etapy przeprowadzanych procedur, potrafi zaplanować proste eksperymenty i korzystając z dostępnej literatury interpretować wyniki obserwacji, jest solidny w prowadzeniu dokumentacji prac laboratoryjnych;

dostateczny - student potrzebuje dodatkowych wskazówek od prowadzącego w trakcie wykonywania czynności zleconych oraz przy rozwiązywaniu bieżących problemów, jest słabo zaangażowany w realizację zajęć praktycznych, nie wykazuje aktywności podczas dyskusji wyników;

niedostateczny - student jest niezaangażowany w wykonywanie prac laboratoryjnych, nie rozumie celu przeprowadzanych czynności ani zleconych zadań, nie prowadzi rzetelnej dokumentacji wykonywanych prac i obserwacji, nie zna podstawowych pojęć potrzebnych do interpretacji wyników.

Uwagi:

FZE

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)