Literatura: |
Literatura obowiązkowa:
Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium, Poznań 2002; Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego, Poznań 2006; Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1135–1209; Liturgia i psychologia („Kościół w trzecim tysiącleciu” 12), red. A. Żądło Katowice 2014.
Literatura uzupełniająca:
S. Czerwik, Słudzy Chrystusa – szafarze Bożych misteriów, Kielce 2004;
H.J. Sobeczko, Zgromadzeni w imię Pana. Teologia znaku zgromadzenia liturgicznego, Opole 1999; Wychowanie do liturgii i przez liturgię („Kościół w trzecim tysiącleciu” 10), red. A. Żądło, Katowice 2012; A. Żądło, Wciąż nieodkryte bogactwa posoborowej liturgii, w: Studia Liturgiczne, t. 9: Reforma i odnowa liturgii po Soborze Watykańskim II („Prace Wydziału Teologii” 159), red. Cz. Krakowiak, W. Pałęcki, Lublin 2013, s. 61–79; A. Żądło, Troska o język w liturgii przejawem duchowości chrześcijańskiej, w: Studia Pastoralne 10 (2014), s. 351–362.
|
Metody i kryteria oceniania: |
Z merytorycznego punktu widzenia student będzie zobowiązany wykazać się biegłą znajomością przeżywania i uczestniczenia w liturgii dziś, jak też z aktualnymi problemami związanymi z uczestnictwem w liturgii, która być powinna dla chrześcijan szczytem i źródłem ich życia i działania.
Do podstawowych kryteriów będą należeć rzetelność podejścia do przekazywanej wiedzy i wyznaczonych sposobów jej indywidualnego pogłębienia, jak też świadectwo samodzielności w przygotowaniu podjętego opracowania pisemnego.
W początkowej fazie semestru wybór lektury i sprecyzowanie zagadnienia do pisemnego opracowania; rzetelne studium pogłębiające wiedzę w obranym obszarze problemowym; przedłożenie w wyznaczonym terminie pisemnej pracy indywidualnej, poświadczającej solidność przeprowadzonego studium.
|
Zakres tematów: |
Treść wykładu skoncentrowana będzie na następujących tematach, tworzących jego wewnętrzną strukturę:
1. Zgromadzenie liturgiczne podmiotem celebracji
2. Rola i zadania przewodniczącego liturgii
3. „Ars celebrandi” – piękno i porządek w liturgii
4. Znaki osobowe w liturgii
5. Postawy i gesty w liturgii
6. Kościół i jego wnętrze
7. Przedmioty użytku liturgicznego i elementy naturalne w liturgii
8. Główne akty uczestnictwa w liturgii – ich wielość prowadząca do jedności
9. Rodzaje uczestnictwa w liturgii
10. Związek liturgii z życiem: liturgia źródłem i szczytem całego życia i działania Kościoła
|
Metody dydaktyczne: |
Spodziewany jest udział wymaganej liczby studentów w prowadzonym w semestrze letnim 2015/2016 roku wykładzie monograficznym o wskazanym wyżej tytule. Konieczną będzie rzeczą, aby każdy z uczestników wykładu zdecydował się na jednym z pierwszych spotkań na wybór stosownej lektury w języku polskim, by móc równolegle do wykładu zgłębiać problematykę i na tej drodze przygotować niewielkie
opracowanie pisemne, wykazujące rezultaty przeprowadzonego studium własnego nad obranym zagadnieniem.
|