I. Sprawdziany pisemne:
Przewidziane są dwa kolokwia mające na celu sprawdzanie wymienionych poniżej umiejętności. Sprawdzenie odbywa się na podstawie zadań przedłożonych do samodzielnego rozwiązania. Podstawowym kryterium jest poprawność rozwiązań wskazująca na opanowanie sprawdzanych umiejętności.
II. Wymagania merytoryczne:
1. Umiejętność dowodzenia i wykorzystywania własności zbiorów liczbowych w oparciu o przedstawione konstrukcje.
2. Umiejętność swobodnego operowania pojęciami i faktami związanymi z arytmetycznymi własnościami w wybranych pierścieniach euklidesowych ( Z, Z[i], K[X]) pierścieni euklidesowych – w szczególności: rozkładu na czynniki, dowodzenia własności relacji podzielności, obliczania i dowodzenia własności NWD i NWW, stosowania algorytmu Euklidesa.
3. Umiejętność swobodnego operowania arytmetyką modularną w wybranych pierścieniach euklidesowych – w szczególności rozwiązywania kongruencji liniowych i układów kongruencji liniowych, stosowania Chińskiego twierdzenia o resztach.
4. Umiejętność rozpoznawania i wykorzystywania struktury grupy elementów odwracalnych pierścieni reszt.
5. Umiejętność: badania własności liczb pierwszych szczególnej postaci, wyprowadzania wniosków z twierdzeń dotyczących rozmieszczenia liczb pierwszych, stosowania elementarnych metod analitycznych do badania własności zbioru liczb pierwszych.
6. Umiejętność dowodzenia własności i obliczania wartości symbolu Legendre’a i Jacobiego.
7. Umiejętność wykorzystywania symbolu Legendre’a i Jacobiego do dowodu faktów arytmetycznych.
8. Umiejętność: wykorzystywania ułamków łańcuchowych i ułamków Farye’a do przybliżania liczb rzeczywistych liczbami wymiernymi.
9. Umiejętność konstrukcji liczb przestępnych.
10. Umiejętność rozwiązywania równań diofantycznych liniowych, równania Pella oraz wybranych równań diofantycznych kwadratowych i eliptycznych.
|