Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Pracownia specjalizacyjna II w Katedrze Biologii Komórki 01-BT-S2-2BT-04.BK
Laboratorium (L) semestr letni 2015/2016

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 120
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

Właściwa dla realizowanego projektu magisterskiego. Podręczniki z zakresu anatomii rozwojowej roślin.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła:

Treści prezentowane na pracowni oraz ujęte w literaturze podanej przez prowadzącego zajęcia. Znajomość zasad BHP w laboratorium i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Ocena bardzo dobra – student rozumie realizowane zagadnienie, gromadzi literaturę na temat prowadzonych badań, solidnie wykonuje powierzone mu zadania, dokładnie przygotowuje dokumentację z pracowni, potrafi analizować problemy i szukać dla nich rozwiązań.

Ocena dobra – student rozumie realizowane zagadnienie, gromadzi literaturę na temat prowadzonych badań, solidnie wykonuje powierzone mu zadania, przygotowuje dokumentację z pracowni z niewielkimi błędami, potrafi analizować problemy i szukać dla nich rozwiązania z niewielką pomocą prowadzącego.

Ocena dostateczna – student rozumie realizowane zagadnienie, gromadzi literaturę na temat prowadzonych badań, solidnie wykonuje powierzone mu zadania, przygotowuje dokumentację z pracowni z błędami, które zakłócają jej czytelność, potrzebuje dodatkowych wskazówek do prawidłowego rozwiązania analizowanego problemu.

Ocena niedostateczna - student jest nieprzygotowany do wykonania zaleconego zadania, niedbale wykonuje powierzone mu zadania, przygotowuje dokumentację z pracowni z błędami, które powodują, że jest ona nieczytelna, nie rozumie sensu prowadzonych zajęć i nie potrafi analizować problemów i szukać dla nich rozwiązań z pomocą prowadzącego pracownię.

RAPORTY

Raporty przygotowywane są pod koniec każdego miesiąca. Opisują one otrzymane wyniki oraz sposób wykonania badań prowadzonych w ramach pracy magisterskiej. W raportach znajdują się także wnioski wyciągnięte na podstawie uzyskanych wyników. Student musi wykazać się wiedzą merytoryczną w związku z prowadzonymi badaniami oraz wiedzą

z zakresu podstaw metodyki badawczej, umiejętnością opracowania uzyskanych wyników (graficzne oraz dokumentacja zdjęciowa) oraz umiejętnością wyciągania wniosków

z przeprowadzonych badań.

Ocena bardzo dobra – Raport zawiera wszystkie konieczne elementy. Student dokładnie opisuje uzyskane dotychczas wyniki, analizuje je i wyciąga poprawne wnioski. Raport wykonany jest bardzo starannie pod względem merytorycznym a także od strony edytorskiej.

Ocena dobra plus - Raport zawiera wszystkie konieczne elementy. Student dokładnie opisuje uzyskane dotychczas wyniki, analizuje je i wyciąga poprawne wnioski. Raport wykonany jest bardzo starannie pod względem merytorycznym ale zawiera nieliczne błędy edytorskie.

Ocena dobra – Raport zawiera wszystkie konieczne elementy. Student dokładnie opisuje uzyskane dotychczas wyniki, analizuje je i wyciąga poprawne wnioski. Raport zawiera nieliczne błędy merytoryczne i edytorskie oraz niedomówienia.

Ocena dostateczna plus – Raport zawiera wszystkie konieczne elementy. Student opisuje uzyskane dotychczas wyniki, analizuje je i wyciąga poprawne wnioski. Wykonanie raportu jest jednak niestaranne od strony edytorskiej a także zawiera błędy merytoryczne, które wymagają korekt po konsultacjach z prowadzącym.

Ocena dostateczna - Raport zawiera wszystkie konieczne elementy. Student opisuje uzyskane dotychczas wyniki, analizuje je i wyciąga poprawne wnioski. Raport jest niestaranny od strony edytorskiej, widoczne jest wzorowanie się na pracy kolegów; zawiera istotne błędy, które muszą być poprawiane po konsultacjach z prowadzącym.

Ocena niedostateczna – Raport jest niekompletny. Student niedokładnie opisuje uzyskane dotychczas wyniki, nie potrafi ich przeanalizować i wyciągnąć poprawnych wniosków. Raport zawiera błędy merytoryczne i edytorskie, które czynią go niezrozumiałym i nieczytelnym.

PRZEBIEG PROCESU WERYFIKACJI

Raporty przygotowywane są na osobnych arkuszach i oddane prowadzącemu pracownię pod koniec każdego miesiąca. Prowadzący do 1 tygodnia informuje studenta o zaliczeniu raportu bądź konieczności jego poprawy. Student składa poprawiony raport w terminie do 1 tygodnia. Student ma możliwość dwukrotnej poprawy. Po dwukrotnym zwrocie, uznaje się, że raport nie jest zaliczony.

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

Sprawozdanie przygotowuje się w postaci pisemnej. Obejmuje ono przegląd literatury, materiał i metody badawcze a także wyniki i wnioski z prowadzonych w trakcie pracowni badań.

Student musi wykazać się wiedzą merytoryczną w związku z prowadzonymi badaniami oraz wiedzą z zakresu podstaw metodyki badawczej, umiejętnością opracowania uzyskanych wyników (graficzne oraz dokumentacja zdjęciowa) oraz umiejętnością wyciągania wniosków z przeprowadzonych badań.

Ocena bardzo dobra - Sprawozdanie zawiera wszystkie konieczne elementy. Dokumentacja badań jest poprawnie i czytelnie przedstawiona a wyciągnięte wnioski są właściwe. Sprawozdanie wykonane jest bardzo starannie pod względem merytorycznym i edytorskim. Wskazuje ono na pełne zrozumienie omawianych treści przez studenta.

Ocena dobra plus - Sprawozdanie zawiera wszystkie konieczne elementy. Dokumentacja badań jest poprawnie i czytelnie przedstawiona a wyciągnięte wnioski są właściwe. Sprawozdanie wykonane jest bardzo starannie od strony merytorycznej, ale zawiera nieliczne błędy edytorskie.

Ocena dobra – Sprawozdanie zawiera wszystkie konieczne elementy. Dokumentacja badań jest poprawnie i czytelnie przedstawiona a wyciągnięte wnioski są właściwe. Sprawozdanie zawiera nieliczne błędy merytoryczne i edytorskie oraz niedomówienia.

Ocena dostateczna plus – Sprawozdanie zawiera wszystkie konieczne elementy. Dokumentacja badań jest poprawnie i czytelnie przedstawiona a wyciągnięte wnioski są właściwe. Wykonanie sprawozdania jest jednak niestaranne od strony edytorskiej i zawiera błędy merytoryczne, które wymagają korekt po konsultacjach z prowadzącym.

Ocena dostateczna - Sprawozdanie zawiera wszystkie konieczne elementy. Dokumentacja badań jest poprawnie przedstawiona. Wnioski nie są zbyt czytelne i zrozumiałe. Sprawozdanie jest niestaranne od strony edytorskiej, widoczne jest wzorowanie się na pracy kolegów; zawiera istotne błędy, które muszą być poprawiane po konsultacjach z prowadzącym.

Ocena niedostateczna – Sprawozdanie nie jest kompletne. Student nie rozumie i nie potrafi interpretować uzyskanych wyników ani opracować poprawnie tekstu pod względem merytorycznym i formalnym.

Końcową wersję sprawozdania w formie pisemnej, zawierającej wszystkie elementy i odpowiednie poprawki prowadzący pracownię otrzymuje w terminie do 1 tygodnia od zakończenia zajęć. Prowadzący do 1 tygodnia informuje studenta o zaliczeniu sprawozdania bądź konieczności jego poprawy. Student składa poprawione sprawozdanie w terminie do 1 tygodnia. Student ma możliwość dwukrotnej poprawy. Po dwukrotnym zwrocie, uznaje się, że pracownia nie jest zaliczona.

Zakres tematów:

1. Przeszukiwanie baz danych – gdzie i jak szukać literatury naukowej?

2. Formułowanie hipotez roboczych.

3. Opanowanie jednej lub kilku technik badawczych w celu wykonania pracy magisterskiej:

a) Techniki immunohistochemiczne – wykrywanie składników komórki przy pomocy przeciwciał połączonych z odpowiednimi znacznikami.

b) Techniki stosowane w badaniu łączności symplastowej – wykorzystanie fluorochromów i ich pochodnych.

c) Immunohistochemiczna technika wykrywania LYCH.

d) Analiza histologiczna

f) Rośliny transgeniczne posiadające geny reporterowe na przykładzie Arabidopsis thaliana.

4. Prowadzenie dokumentacji badań oraz graficzne opracowywanie otrzymanych wyników.

5. Analiza otrzymanych wyników i wyciąganie wniosków.

Metody dydaktyczne:

Student, pod nadzorem osoby prowadzącej pracownię, samodzielnie wykonuje wszystkie czynności obejmujące prowadzenie hodowli materiału roślinnego, wykonanie badań oraz przygotowanie dokumentacji i analizy otrzymanych wyników.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Ewa Kurczyńska 1/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)