Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium magisterskie I w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii 01-BT-S2-2BT-09.FZE
Laboratorium (L) semestr zimowy 2019/2020

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

Do prezentacji: oryginalne artykuły naukowe oraz prace przeglądowe dotyczące omawianych tematów, w tym obowiązkowo anglojęzyczne oraz bieżące doniesienia naukowe związane z tematem.

Metody i kryteria oceniania:

Prezentacja:

ocenie podlega poprawność merytoryczna prezentacji oraz sposób jej przedstawienia, a także towarzyszący prezentacji konspekt.

Ocena bdb – zagadnienie zostało w pełni i w sposób wyczerpujący przedstawione, brak błędów merytorycznych w prezentacji, prezentacja w logicznych i zrozumiałym układzie, czas prezentacji zgodny z wymaganiami, ilustracje czytelne i poprawnie dobrane, odpowiedzi na pytania zadawane po prezentacji świadczą o znajomości omawianego tematu w zakresie wybiegającym poza samą prezentację i o bardzo dobrej znajomości prezentowanych pozycji literatury. Konspekt bezbłędny i rozesłany w terminie.

Ocena db – zagadnienie zostało omówione w znacznej części, bardzo nieliczne błędy merytoryczne w prezentacji, czas prezentacji zgodny z wymaganiami, ilustracje czytelne i poprawnie dobrane, odpowiedzi na pytania zadawane po prezentacji świadczą o znajomości omawianego tematu i prezentowanych pozycji literatury. Konspekt poprawny i rozesłany w terminie.

Ocena dst – zagadnienie zostało omówione pobieżnie, luki treściowe nie przekraczają jednak połowy wymaganego tematem zakresu prezentacji, dość liczne błędy merytoryczne w prezentacji, ale student potrafi skorygować je w trakcie dyskusji, czas prezentacji nieznacznie odbiega od wymagań, ilustracje w większości poprawnie dobrane, odpowiedzi na pytania zadawane po prezentacji świadczą o znajomości omawianego tematu i prezentowanych pozycji literatury poniżej przeciętnej. W konspekcie występują błędy, ale został rozesłany w terminie.

Ocena ndst – zagadnienie zostało przedstawione skrajnie pobieżnie (luki treściowe przekraczają 50% wymagań), liczne błędy merytoryczne w prezentacji, których student nie potrafi skorygować w trakcie dyskusji, czas prezentacji odbiega znacznie od wymagań, ilustracje nieczytelne lub źle dobrane, student nie potrafi odpowiedzieć na większość pytań zadawanych po prezentacji. Konspekt z licznymi błędami i/lub nierozesłany w terminie.

Zakres tematów:

Podane niżej treści zajęć nie odpowiadają bezpośrednio jednostkom zajęciowym, których większość to prezentacje studentów na ustalone tematy, mieszczące się w niżej podanym zakresie.

1. Zasady realizacji i oceniania seminarium w semestrze zimowym.

2. Doskonalenia pisania i edycji prac magisterskich oraz wykorzystania piśmiennictwa.

• Zasady i techniki pisania pracy magisterskiej

• Piśmiennictwo: wykorzystanie baz danych, sposoby cytowania.

3. Fizjologia zwierząt jako dziedzina ważna dla biotechnologii, patofizjologii i ekotoksykologii:

• WSTĘP i M&M: Zawartość adiponektyn/inkretyn w wybranych narządach szczurów w otyłości indukowanej dietą i/lub poddanych operacji metabolicznej (bariatrycznej)

• WSTĘP i M&M: Wskaźniki psychofizjologiczne reakcji na obserwacje tańca u tancerzy i osoby nietańczące profesjonalnie

• WSTĘP i M&M: Porównanie wydajności uczenia się u mutantów yellow, white i linii dzikiej świerszcza domowego Acheta domesticus.

• WSTĘP i M&M: Zmiany behawioralne pod wpływem diet wysokocukrowych u zwierząt i ludzi.

• WSTĘP i M&M: Oddziaływanie diety wysokocukrowej (HSD) na rozwój i fizjologię świerszcza domowego, Acheta domesticus.

• WSTĘP i M&M: Porównanie wybranych parametrów mikrobiomu przewodu pokarmowego pszczoły miodnej Apis mellifera pochodzących z obszaru zurbanizowanego oraz rolniczego.

• WSTĘP i M&M: Poziom wybranych parametrów biochemicznych w zależności od czasu trwania narażenia w wielopokoleniowej ekspozycji światłówki naziemnicy Spodoptera exigua na kadm w pokarmie.

• WSTĘP i M&M: Poziom wybranych parametrów biochemicznych po ustaniu narażenia w wielopokoleniowej ekspozycji światłówki naziemnicy Spodoptera exigua na kadm w pokarmie.

• WSTĘP i M&M: Ocena wybranych parametrów komórkowych u świerszcza domowego po krótkotrwałej ekspozycji na tlenek grafenu z różnych źródeł pochodzenia

• WSTĘP i M&M: Ocena wybranych parametrów stresu oksydacyjnego u świerszcza domowego po krótkotrwałej ekspozycji na tlenek grafenu z różnych źródeł pochodzenia

• WSTĘP i M&M: Ocena kondycji metabolicznej komórek mezenchymalnych tłuszczowych (ADSC) w odpowiedzi na kontakt z włóknami sieci pajęczej modyfikowanymi srebrem.

• WSTĘP i M&M: Ocena żywotności komórek śródbłonka w odpowiedzi na kontakt z natywną i modyfikowaną srebrem siecią pajęczą

• WSTĘP i M&M: Poziom substratów energetycznych, glukozy i trehalozy, u pszczoły miodnej Apis mellifera pochodzących z obszaru zurbanizowanego oraz rolniczego.

Metody dydaktyczne:

Seminarium: prezentacja i dyskusja nad referatem przedstawionym w języku polskim i/lub angielskim.

Konsultacje indywidualne: studenci zapoznają się z literaturą konieczną do przygotowania seminarium i przygotowują listę zagadnień, w tym wątpliwości, które mają być omówione z prowadzącym seminaria. Konsultacje (dyskusje, wyjaśnienia) odbywają się w trakcie godzin określonych przez każdego z pracowników

Praca własna:

każdy ze studentów przygotowuje obszerną prezentację przeglądową (30 min.) na podstawie samodzielnie zgromadzonego piśmiennictwa, dotyczącą tematu pracy magisterskiej, która obejmuje zagadnienia szeroko rozumianego styku fizjologii zwierząt i toksykologii z biotechnologią, farmakologią i medycyną oraz naukami o żywieniu, w zakresie zgodnym z profilem badawczym określonego Zespołu badawczego.

Dla przygotowania konieczne jest zapoznanie się z literaturą dotyczącą zleconego tematu, w tym oryginalnych artykułów naukowych (nie mniej niż 5 w języku angielskim), prac przeglądowych oraz podręczników.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy czwartek, 9:45 - 11:15, sala sale KFZE
Mirosław Nakonieczny, Alina Kafel, Grażyna Wilczek, Piotr Łaszczyca, Agnieszka Babczyńska, Maria Augustyniak 12/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Wydział Nauk Przyrodniczych (Katowice, ul. Bankowa 9)
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)