Uniwersytet Ślaski w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Pracownia licencjacka II [W2-S1BI19-1BL-10] semestr letni 2022/2023
Laboratorium, grupa nr 5

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Pracownia licencjacka II [W2-S1BI19-1BL-10]
Zajęcia: semestr letni 2022/2023 [2022/2023L] (zakończony)
Laboratorium [L], grupa nr 5 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy poniedziałek, 15:30 - 18:45
(sala nieznana)
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 6
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Agnieszka Babczyńska, Jacek Francikowski, Michał Krzyżowski, Mirosław Nakonieczny, Monika Tarnawska
Literatura:

Oryginalne i przeglądowe prace naukowe, w tym anglojęzyczne; bazy danych oraz portale naukowe związane z tematyką przygotowywanej pracy licencjackiej.

Literatura obowiązkowa:

Schmidt-Nielsen K. 2008. Fizjologia zwierząt. Adaptacja do środowiska. PWN Warszawa.

Do pracy licencjackiej oraz do prezentacji oryginalne artykuły naukowe oraz prace przeglądowe wskazane przez prowadzących dotyczące opracowywanych tematów prac licencjackich, w tym anglojęzyczne

Literatura uzupełniająca:

Dostępne podręczniki fizjologii człowieka i fizjologii żywienia (np.: Traczyk W.Z., Trzebski A. 2004, Fizjologia człowieka, PZWL, Warszawa; Ganong W.F. 2007, Fizjologia, PZWL, Warszawa; Gawęcki J., Hryniewiecki L. (red.) 2008, Żywienie człowieka, PWN, Warszawa).

Zakres tematów:

• Pracownia jest realizowana w trybie indywidualnym, pod bezpośrednim nadzorem „opiekuna naukowego”, który uczy technik, procedur i sposobów przygotowania materiału, jego analiz metodami dostępnymi w KFZiE i wreszcie opracowania uzyskanych wyników.

• Zajęcia doskonalące w poznawaniu metod poznania funkcji organizmu w aspekcie porównawczym i opracowywanie dokumentacji do własnej pracy licencjackiej.

• Ćwiczenie form i technik przygotowywania się do właściwego opracowania tematyki pracy, efektywne opracowania informacji zawartych w różnego typu materiałach źródłowych, dokumentowanie szczegółowych informacji umożliwiające szybkie skorzystanie z zapisków źródłowych i baz danych.

• Ćwiczenie krytycznej analizy krytycznej analizy i wyciągania wniosków. Wykonywanie kwerend materiałów źródłowych i dokonywania syntetycznych opracowań na ich podstawie.

• Dyskutowanie z opiekunem pracy kolejnych etapów i przygotowania własnej pracy licencjackiej, dokumentowanie efektów własnej pracy w tworzeniu pracy licencjackiej.

Metody dydaktyczne:

Laboratorium:

- kontynuacja nauki w zakresie podstaw pracy w laboratorium biologicznym;

- kontynuacja nauki w zakresie metodologii prac terenowych/hodowlanych/upraw (opcjonalnie);

- systematyczne gromadzenie i przetwarzanie materiałów źródłowych;

- przygotowanie manuskryptu pracy licencjackiej.

Konsultacje:

- dyskusja na temat sposobu przetworzenia i wykorzystania materiałów źródłowych;

- dyskusja na temat treści, struktury i poprawności formalnej pracy licencjackiej.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła umiejętności praktycznych. Ocenie podlega:

- poprawność i terminowość wykonania zadań

- wartość merytoryczna zgromadzanych materiałów źródłowych oraz stopień ich opracowania/przetworzenia/wykorzystania

- twórcze podejście oraz merytoryczna i formalna poprawność pracy licencjackiej

Zaliczenie końcowe/praca licencjacka. Przedstawienie do oceny manuskryptu pracy licencjackiej. Oceniane są: twórcze podejście do tematu pracy naukowej; jakość zgromadzonych materiałów źródłowych oraz stopień ich przetworzenia i wykorzystania; poprawność merytoryczna i formalna.

Ocenie podlega poprawność merytoryczna przygotowywanych materiałów oraz sposoby jego przedstawienia, dotyczy to także prezentacji zakresu opracowania swojej pracy licencjackiej i czytelnego konspektu do tejże.

ocena bdb – brak błędów merytorycznych w pracy licencjackiej, logiczne i zrozumiałe formy przedstawiania wyników własnej pracy, ciekawa forma graficzna i dokumentacyjna, wykazanie się teoretyczną znajomością podejmowanej tematyki i umiejętnością jej zaprezentowania w sposób prosty i zrozumiały dla słuchacza.

ocena db – praca licencjacka została przygotowana w znacznej części poprawnie jednak z pojawiającymi się niedociągnięciami i błędami merytorycznymi. Odpowiedzi na pytania zadawane po prezentacji świadczą o znajomości omawianego tematu i dobrym wykorzystaniu piśmiennictwa.

ocena dst – zagadnienie zostało opracowane pobieżnie, i nie pozwala jednoznacznie pozytywnie ocenić całokształtu pracy licencjata. Sporo błędów merytorycznych świadczących o niedopracowaniu zagadnień, które zalecono do przygotowania. Niedosyt opracowań piśmiennictwa zabezpieczający postęp w przygotowaniu pracy.

ocena ndst – zagadnienie zostało przedstawione skrajnie pobieżnie i nie zapełnia nawet 50% wymogów przy licznych błędach merytorycznych i złej interpretacji faktów lub doborze nieadekwatnego piśmiennictwa. Dialog ze studentem wykazuje również szereg braków merytorycznych w podstawowej wiedzy niezbędnej dla opracowania wybranego tematu pracy, student nie potrafi bowiem odpowiedzieć na większość zadawanych pytań.

Student oceniany jest w trakcie pracy i prowadzonej z nim dyskusji.

Uwagi:

FZE

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Ślaski w Katowicach.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)